Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Uncredited, ČTK/AP

Čína vyslala do KLDR tým zahrnující zdravotnické experty

Čína vyslala do Severní Koreje tým zahrnující zdravotnické odborníky, který má radit severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Cesta čínských lékařů a úředníků přichází v době, kdy se objevují spekulace o zdraví severokorejského vůdce, a agentura Reuters nebyla schopná okamžitě určit, zda má cesta něco společného se zdravotním stavem Kima.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Uncredited, ČTK/AP
Čína vyslala do KLDR tým zahrnující zdravotnické experty

Delegace vedená vysokým členem oddělení pro mezinárodní vztahy čínské komunistické strany podle zdrojů odjela z Pekingu do Severní Koreje ve čtvrtek, řekly Reuters dva zdroje.

Oddělení pro mezinárodní vztahy je hlavním úřadem zabývajícím se v Číně vztahy se sousední Severní Koreou. Zdroje chtěly zůstat v anonymitě kvůli citlivosti záležitosti. V oddělení pro mezinárodní vtahy nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil, a čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář neodpovědělo, uvedl Reuters.

Webový portál sídlící v Soulu Daily NK, který získává informace od severokorejských přeběhlíků, na počátku tohoto týdne napsal, že Kim se zotavuje z kardiovaskulárního zákroku, který prodělal 12. dubna. Odvolával se na nejmenovaný zdroj z KLDR.

Jihokorejští úředníci a úředníci z čínského oddělení pro mezinárodní vztahy ale zpochybnili následné zprávy naznačující, že Kim je po operaci ve vážném stavu.

Jihokorejský zdroj v pátek řekl agentuře Reuters, že podle jejich zpravodajských složek Kim žije a pravděpodobně se brzy objeví. Úředník napojený na americké zpravodajské služby sdělil, že o Kimovi je známé, že má zdravotní problémy, není však důvod k tomu věřit, že je vážně nemocný nebo není schopný se znovu objevit na veřejnosti.

Cesta vlaku ale může souviset i s případnou epidemií covid-19 v KLDR. Opakovaně se objevily spekulace, že KLDR nemohla pandemii uniknout, i když už v lednu uzavřela hraniční přechody s Čínou, kde v té doby byla epidemie na vrcholu. Hranice s Čínou není až tak dobře střežená a dá se přejít, čehož využívají převaděči i pašeráci. Zazněla i varování, že by severokorejský zdravotnický systém nedokázal příliv pacientů zvládnout. Kim se údajně setkal s dvěma vysoce postavenými členy vládnoucí Korejské strany práce, u nichž se nákaza projevila.

Pchjongjang mlčí

Severní Korea se ke spekulacím o Kimově zdraví stále nevyjadřuje, uvedla v sobotu jihokorejská agentura Jonhap, i když se Kim na veřejnosti neobjevil od 11. dubna. KLDR místo toho zdůrazňuje význam sobotního 88. výročí založení Korejské lidové armády.

Mlčení Severní Koreje ovšem není nijak překvapivé, Pchjongjang se nikdy nevyjadřoval ke spekulacím o zdraví svých vůdců. Maximálně na to reagoval nepřímo zveřejněním nových fotografií nebo zprávou o jejich aktuálních aktivitách. Sdělení, že Kim napsal dopis syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, však pochybnosti nevyvrátilo.

Ani agentuře Reuters se nepodařilo nezávisle potvrdit detaily o Kimově místě pobytu nebo stavu. Severní Korea je jednou z nejvíce izolovaných a uzavřených zemí světa. Zdraví jejích vůdců je považováno za záležitost státní bezpečnosti.

Severokorejská státní média naposledy informovala o Kimově činnosti 11. dubna. Neukázal se však při oslavách narozenin jeho dědečka a zakladatele KLDR Kim Ir-sena 15. dubna, což je v zemi důležité výročí. Nebyl přítomen ani testu protilodních střel s plochou dráhou letu odpálených o den dříve, i když předtím osobně na raketové testy dohlížel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků