Hlavní obsah
Afghánský prezident Hámid Karzáí Foto: Omar Sobhani , Reuters

Chceme alespoň dvě miliardy ročně, vzkázal do USA afghánský prezident

Afghánský prezident Hámid Karzáí prohlásil, že chce pro svou zemi od USA alespoň dvě miliardy dolarů (téměř 38 miliard korun) ročně poté, co z Afghánistánu v roce 2014 odejdou američtí vojáci. Ještě před tím by měla být podepsána dohoda o výši podpory. Karzáího prohlášení během vystoupení před studenty a vysokoškolskými učiteli v Kábulu citovala v úterý agentura AFP.

Afghánský prezident Hámid Karzáí Foto: Omar Sobhani , Reuters
Chceme alespoň dvě miliardy ročně, vzkázal do USA afghánský prezident

"Říkají, že nám dají peníze, ale nespecifikují, jakou částku. My říkáme: ‘Dejte nám méně, ale potvrďte to na papíře’. Chceme, aby sepsali, že Amerika dá na zabezpečení Afghánistánu dvě miliardy dolarů, nebo přinejmenším dvě miliardy ročně. Jestli nám chtějí dát víc, vítáme to," řekl Karzáí.

AFP uvedla, že představitelé obou stran věří, že dohoda o strategickém partnerství po stažení amerických vojáků přespříští rok by mohl být podepsána ještě před květnovým summitem NATO v Chicagu.

Karzáí s požadavkem finanční podpory vystoupil jen den poté, co kritizoval NATO za selhání, které vedlo k 18hodinovému obléhání kábulského centra z neděle. [celá zpráva]

Severoatlantická aliance následně přiznala, že koordinované útoky její zpravodajské složky zaskočily. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků