Hlavní obsah
 

Byl to vůbec Kim? Média spekulují o složení severokorejské delegace v Číně

Severokorejská delegace v úterý ráno středoevropského času opustila Čínu, stále však není jasné, kdo byl její součástí ani o čem v Pekingu jednala. Agentura Bloomberg v pondělí napsala, že je v Číně na návštěvě severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podle jihokorejské agentury Jonhap se ale mohlo jednat například o Kimovu sestru Kim Jo-čong.

 
Byl to vůbec Kim? Média spekulují o složení severokorejské delegace v Číně

Bloomberg své informace opřel o tři nejmenované zdroje. Agentura Jonhap oslovila analytiky, podle kterých mohla přijet Kimova sestra nebo jeden z nejbližších Kimových spolupracovníků Čche Rjong-he.

Čínské ministerstvo zahraničí mlží. „V tuto chvíli nemáme žádné informace. Informace budou zveřejněny v příhodnou dobu,” řekla novinářům na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: Damir Sagolj/File, Reuters

Pokud by v Číně opravdu jednal Kim Čong-un, byla by to jeho první známá zahraniční cesta od roku 2011, kdy stanul v čele KLDR. Kim Čong-un se má koncem dubna sejít s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a do konce května podle všeho i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. [celá zpráva]

Logická návštěva, hodnotí analytici 

Setkání Kima s čínským vedením před zmíněnými summity by podle expertů bylo logické. Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v poslední době se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.

Sestra severokorejské vůdce Kim Jo-čong a formální hlava KLDR Kim Jong-nam si podali ruce s prezidentem Jižní Koreje.

Foto: Yonhap, Reuters

Tomu, že do KLDR přijel Kim, by nasvědčovala i mimořádná bezpečnostní opatření, která byla v souvislosti s návštěvou z KLDR přijata. Delegace také přijela zeleným vlakem se žlutými horizontálními pruhy, který se podle japonských médií podobal vlaku, jímž kdysi cestoval otec stávajícího severokorejského diktátora a jeho předchůdce ve funkci Kim Čong-il.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V roce 2004 přijel Kim Čong-il do Číny vlakem

Video: Reuters

Otec Kim Čong-una byl naposledy v Pekingu v roce 2011 a i tehdy jel vlakem, protože se bál létat. Všechny zahraniční návštěvy Kim Čong-ila byly potvrzeny až po jejich skončení, připomněl server BBC News.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Pekingem údajně projel konvoj s Kim Čong-unem

Video: Reuters

O nezvykle přísných bezpečnostních opatřeních mluvili jak lidé v čínském městě Tan-tung na hranici s KLDR, tak v Pekingu. V čínské metropoli policisté podle agentury Reuters vykazovali turisty z centrálního náměstí Tchien-an-men, což zpravidla signalizuje, že se ve Velké síni lidu koná schůzka vysokých politických představitelů. Zaregistrován byl také odjezd kolony vozidel s policejním doprovodem od Velké síně lidu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků