Hlavní obsah
 

Badatelé objevili záběry jihokorejských sexuálních otrokyň z válečných nevěstinců

Jižní Korea zveřejnila údajně první známý filmový záznam zajatkyň, které během druhé světové války sloužily japonským vojákům jako sexuální otrokyně. Videonahrávku dlouhou 18 sekund natočily americké jednotky v Číně a v amerických archivech ji nalezli jihokorejští badatelé z Národní univerzity v Soulu. Záznam zachycuje, jak několik seřazených žen hovoří s čínským vojákem.

 
Badatelé objevili záběry jihokorejských sexuálních otrokyň z válečných nevěstinců

Jihokorejští aktivisté odhadují, že v nevěstincích japonské armády bylo nuceno působit na 200 tisíc žen. Má se za to, že pocházely hlavně z Koreje, ale také z Číny, Indonésie, Filipín a z Tchaj-wanu. Až dosud sexuální otroctví těchto žen dokazovaly pouze fotografie a svědectví přeživších.

Podle jihokorejských badatelů byl záznam natočen v provincii Jün-nan na jihu Číny u hranic s Barmou, Laosem a Vietnamem. Sedm korejských žen bylo v roce 1944 osvobozeno a promlouvající voják je podle týmu výzkumníků kapitán čínsko-amerických sdružených sil.

Neustálé jablko sváru

Téma těchto žen po dlouhou dobu komplikovalo vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou, která od Tokia očekávala omluvu a finanční odškodnění obětí. V roce 2015 se Japonsko oficiálně omluvilo a poškozeným ženám vyčlenilo miliardu jenů (200 miliónů korun).

Záležitost však vztahy těchto dvou asijských států komplikuje i nadále. Minulý rok vztyčili aktivisté sochu symbolizující sexuální otrokyni před japonským konzulátem ve městě Pusan. Japonsko v reakci na to dočasně odvolalo svého vyslance. Podobná socha byla umístěna i před japonský zastupitelský úřad v Soulu. Tokio žádá, aby obě  byly odstraněny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků