Generála Seareho Mekonnena zabil jeho osobní strážce, který zabil také dalšího generála Gezaie Aberu. Pak podle pondělního sdělení etiopských úřadů obrátil zbraň proti sobě.

Ještě před tím byl v sobotu zabit guvernér Ambachew Mekonnen a jeho poradce Ezez Wasie. Zraněním podlehl oblastní ministr spravedlnosti. Původně se uváděli jen zranění.

Státní převrat v Etiopii se nezdařil, šéf armády byl postřelen při pokusu o atentát

Podle premiéra Abiya Ahmeda oba útoky souvisejí a za pokusem o puč stojí šéf bezpečnostních sil Amhárské oblasti generál Asaminew Tsige.

Tsige byl dostižen na okraji Bahir Daru za blíže neupřesněných okolností.

Asaminew byl teprve loni propuštěn z devět let dlouhé vazby kvůli podezření, že se pokoušel provést převrat. Na svobodu se dostal, když se předchozí vláda snažila zmírnit konflikt s Amhárci a Oromy a propustila politické vězně. Asaminew tento měsíc opakovaně vyzýval Amhárce, aby se sami ozbrojili.

Etiopský premiér Abiy Ahmed

Etiopský premiér Abiy Ahmed

FOTO: ČTK/AP

Pokus o puč je velkou ranou pro politiku premiéra Abiya Ahmeda, který opět čelí narůstajícímu etnickému napětí a nespokojenosti armády se způsobem jeho vlády. Guvernér byl pro něj klíčový spojenec v Amhárské oblasti. Nejpočetnější Amhárci byli do revoluce v roce 1991 vládnoucím etnikem v zemi. Pak je vystřídali Tigrejci, proti nimž se před třemi lety vzbouřili druzí nejpočetnější Oromové. [celá zpráva]

Abiy Ahmed je Oromo. Do vlády se tento důstojník a bývalý šéf tajné služby dostal právě ve snaze otupit spory s Oromy.