„Šahín-II je vysoce vyspělá raketa, která splňuje strategické potřeby Pákistánu udržovat prostřednictvím odstrašující síly stabilitu v regionu,” uvedla pákistánská armáda ve čtvrtečním prohlášení k testu, při kterém dopadla raketa do moře.

Balistická raketa Šahín-II
Dvoustupňový Šahín-II poháněný tuhými pohonnými hmotami je upravenou variantou rakety Šahín-I s prodlouženým doletem. Odvozen je zřejmě z čínské rakety M-18. Ve službě je Šahín-II od listopadu 2014. Hlavice má hmotnost od 700 do 1250 kg.

Pákistánská armáda při testu nijak nezmínila Indii, se kterou vedl Islámábád už tři války, přestože se test konal v den, kdy se vyhlašují výsledky indických voleb.

Mezi PákistánemIndií se letos vystupňovalo napětí poté, co v únoru sebevražedný útočník zabil v indické části Kašmíru 44 příslušníků indických jednotek ministerstva vnitra. Indie obvinila Pákistán, že měl na sebevražedném atentátu podíl, což Islámábád popíral, a bombardovala oblasti Pákistánu, kde podle ní byly základny radikálů, ke kterým se připojil útočník. Jeden indický MiG-21 byl sestřelen.

Konflikt mezi jadernými velmocemi. Pákistán v odvetě sestřelil indické letouny

Nejmenování Indie může souviset s tím, že pákistánská vláda dala ve středu najevo ochotu zahájit s Indií mírová jednání. „Chceme žít vedle sebe jako dobří sousedé a řešit veškeré problémy prostřednictvím dialogu,” uvedl podle agentury Reuters pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší po krátkém setkání se svým indickým protějškem na okraj schůzky členských států Šanghajské organizace pro spolupráci v kyrgyzské metropoli Biškeku.