Sydney čelilo přívalu vody. ”Intenzita deště byla fenomenální - 91 milimetrů napadlo za 90 minut,” uvedl meteorolog Rob Taggart. takové množství srážek obvykle spadne v Sydney za celý listopad a stejné množství napršelo za jeden den naposledy v roce 1984.

Voda okamžitě zaplavila ulice města, což si vyžádalo jednoho mrtvého, který zahynul při autonehodě, a několik zraněných. Jsou mezi nimi i dva policisté, na které spadl strom, když pomáhali řidiči uvázlému v autě. Záchranáři museli z aut vyprostit celkem 11 lidí.

Zaplavená ulice v Sydney

Zaplavená ulice v Sydney

FOTO: Reuters

Na tísňovou linku kvůli dešti a povodni volalo na pět set lidí, jak kvůli zaplaveným domům a autům, tak kvůli výpadkům elektřiny. Bez proudu bylo 6000 odběratelů. Zrušeno bylo 120 letů.

„Vyrazte dnes o něco později do práce, nechceme tolik aut na ulici,” vyzvala obyvatele téměř pětimilionové aglomerace místní policie, která se obávala zvýšeného počtu dopravních nehod.

Zaplavená ulice v Sydney

Zaplavená ulice v Sydney

FOTO: Reuters

Déšť však zasáhl jen pobřeží Nového Jižního Walesu, vysušená pevnina se vláhy nedočkala.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: V Queenslandu bojují s více než 130 lesními požáry

Katastrofické požáry v Queenslandu 

V Queenslandu čelí vlně požárů buše, které rozfoukává silný vítr a šíří se i kvůli suchu. Hoří jich 138, nejhorší je situace u města Gracemere, kde už bylo spáleno několik domů. Na 8000 lidí, kteří žijí ve městě a jeho okolí, dostalo příkaz okamžitě odejít.

Australský hasič v bojuje s požárem v Queenslandu

Australský hasič bojuje s požárem v Queenslandu.

FOTO: ČTK/AP

„Situace se vyvíjí velmi rychle. Můžete mít jen minuty, tak dvacet, možná dokonce méně na to, abyste odešli, když dostanete příkaz k evakuaci,“ řekla komisařka hasičů Katarina Carrollová. Hasiči vydali varování, že ve střední části Queenslandu se požár rozrostl do katastrofických rozměrů, což je nejvyšší varování vydané vůbec poprvé. U Deepwateru shořelo dvě stě kilometrů čtverečních buše.

„Nikdy jsme neměli v tomto státě takovou situaci. Neměli jsme katastrofickou úroveň. To jsou neprobádané vody,“ řekla premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková. Uvedla, že v nejhůře postižených regionech bylo uzavřeno 34 škol. Vyzvala rodiny, aby nevycházely ze svých domovů, držely se pohromadě a byly připraveny prchnout, pokud to bude zapotřebí.

Požár porostu u Deepwateru v Queenslandu

Požár porostu u Deepwateru v Queenslandu

FOTO: ČTK/AP

Současná situace není obvyklá, protože na rozdíl od suššího jihu v Queenslandu většinou v listopadu prší, jenomže teď čelí vlně horka se čtyřicetistupňovými vedry.