Jiří Kupec přiletěl do země z Thajska. Cestoval se svou matkou. Celníci byli upozorněni, že jde o vysoce rizikovou osobu, která by mohla sloužit jako kurýr. Proto ho podrobili výslechu a prohledali mu zavazadlo. Pod falešným dnem v něm našli sáčky s drogou.

Zadržena byla i jeho matka, ale obvinění proti ní bylo staženo poté, co vyšetřování neprokázalo, že by o drogách věděla. Byla proto ze země deportována.

Vyšetřovatel celníků Bruce Berry řekl, že šlo o největší zabavené množství metamfetaminu na letišti. Zadržením Čecha se podle Berryho prokázalo, že každodenní tipování rizikových osob, které by mohly sloužit jako pašeráci drog, se vyplácí.

Aucklandské letiště

Aucklandské letiště

FOTO: Profimedia.cz

„Tento výsledek znovu potvrzuje důležitost využití dat a technologií pro identifikaci těch cestujících, kteří mohou představovat riziko. Ti jsou pak sledováni na letišti našimi příslušníky. Výsledku napomohly i schopnosti celníků prohledávat podezřelé,“ řekl Berry. Zdůraznil především význam zpravodajských informací: „Tento cestující se pokoušel vydávat za běžného turistu, ale my jsme ho prohlédli.”

„Ten člověk přiznal, že udělal něco nezákonného, a nyní za to zaplatí,“ dodal Berry s tím, že „nadnárodní drogové kartely nezajímá, jaké škody způsobí drogy ve společnosti, a nezajímají je ani kurýři, když čelí následkům svého jednání“.