KLDR v noci na úterý SELČ uskutečnila zkoušku balistické střely středního doletu Hwasong-12, která přeletěla severojaponský ostrov Hokkaidó a dopadla do Tichého oceánu.

„Dva (americké) bombardéry B-1B a čtyři stíhačky F-35 se zúčastnily cvičení s jihokorejskými stíhacími letouny F-15,” citovala agentura Reuters vyjádření nejmenovaného představitele jihokorejského ministerstva obrany.

Bojová letadla F-35B americké námořní pěchoty a F15K jihokorejského letectva během společného cvičení v Koreji

Bojová letadla F-35B americké námořní pěchoty a F15K jihokorejského letectva během společného cvičení v Koreji

FOTO: Republic of Korea Air Force/Yonhap, Reuters

Letadla se u východního pobřeží Jižní Koreje zúčastnila manévrů s ostrou palbou, jejichž náplní byl nácvik přesně mířených úderů na „klíčová severokorejská zařízení”.

Bombardéry B-1B odstartovaly z americké základny na tichomořském ostrově Guam, stíhačky F-35 vzlétly z americké základny Iwakuni v Japonsku.

KLDR hrozila útokem na Guam

KLDR počátkem srpna pohrozila, že zaútočí na Guam čtyřmi raketami Hwasong-12. Na tomto malém americkém ostrůvku žije asi 160 000 obyvatel a je tu rozmístěno na 7000 amerických vojáků.

Pchjongjang uvedl, že jeho nejnovější raketový test byl reakcí na společné desetidenní cvičení armád USA a Jižní Koreje, které ve čtvrtek končí. Manévrů, jež se konají pravidelně koncem léta, se letos zúčastnilo 17 500 amerických a 50 000 jihokorejských vojáků. Většina z nich se zapojila do počítačově simulovaných manévrů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Start severokrejské raket, která letěla přes Japonsko