Zmíněné prohlášení vydal Pchjongjang krátce po úterním varování prezidenta USA Donalda Trumpa, podle něhož by KLDR raději neměla dál Spojeným státům vyhrožovat. Pokud ale bude, narazí podle Trumpa na "ohnivou zlobu, jakou svět neviděl". [celá zpráva]

V dalším prohlášení severokorejské armády se uvádí, že armáda by mohla provést "preventivní operaci", pokud se objeví náznaky, že USA připravují provokaci.

Trumpovy bombardéry jsou připraveny

Jen několik hodin před tím, než severokorejská agentura KCNA vydala zprávu o zvažovaném útoku na Guam, z tamní americké letecké základny odstartovaly podle informací listu The Daily Mail dva bombardéry B-1B, které jsou schopny provést jaderný útok.

Strategické letouny se účastnily společného cvičení s Japonci a Jihokorejci. Stroje byly do Pacifiku přesunuty z domovské základny Ellsworth v Jižní Dakotě v rámci plánu pro posílení tichomořských sil Spojených států.

„Tyto lety s Japonskem a Korejskou republikou demonstrují solidaritu mezi Spojenými státy, Japonskem a Jižní Koreou, jejímž cílem je čelit provokativním a destabilizujícím krokům v Pacifiku,“ oznámilo americké letectvo.

Americký bombardér B-1B nad Korejským poloostrovem v doprovodu stíhačky F-15K korejské armády.

Americký bombardér B-1B nad Korejským poloostrovem v doprovodu stíhačky F-15K korejské armády.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Rakety už KLDR má

Severní Korea provedla v poslední době několik raketových testů, při nichž vyzkoušela nově vyvinuté mezikontinentální balistické rakety, schopné údajně zasáhnout kontinentální Ameriku. Testování doprovázela ostrá kritika Spojených států a výhrůžky jaderným konfliktem.

List The Washington Post v úterý navíc informoval o tom, že Severní Korea už vyvinula miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může být vyzbrojena balistická raketa. K takovému závěru prý dospěli analytici americké armádní kontrarozvědky DIA. Je-li informace pravdivá, překročila by podle listu KLDR kritickou hranici, za níž se stává jadernou mocností.

Guam se KLDR nebojí

Guvernér Guamu Eddie Calvo ve středu reagoval prohlášením, že severokorejská tvrzení nejsou žádnou hrozbou. Ostrov je podle něj připraven na "každou eventualitu" a bránit ho jsou připraveny strategické obranné prostředky USA.

"Guam je americké území... nejsou tu jen vojenská zařízení," citovala guvernéra agentura Reuters.

Guam, nejjižnější ostrov tichomořského souostroví Mariany, je autonomní území USA. Žije tam necelých 200 tisíc lidí. Na ostrově je námořní a letecká základna amerických ozbrojených sil.

Calvo ve videoklipu na sociálních sítích ujistil spoluobčany, že je v kontaktu s Bílým domem. Byl prý ujištěn, že úroveň ohrožení ostrova se nijak nemění.