„Preventivní útok na severokorejská odpalovací zařízení, podzemní jaderná stanoviště, protiraketovou obranu, dělostřelectvo a velitelské cíle mohou zůstat jedinou možností, která zbyde na stole. Rychle a nebezpečně se blížíme k vojenskému řešení,“ konstatoval Keane.

V podobném duchu se generál vyjádřil už o víkendu pro list The Financial Times. „Pokud Čína nevyřeší Severní Koreu, uděláme to my,“ řekl. Narážel tím na to, že je Čína prakticky jediným severokorejským spojencem a má na KLDR vliv.

Jack Keane měl být ministrem obrany ve vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa, avšak odmítl.

Jack Keane měl být ministrem obrany ve vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa, avšak odmítl.

FOTO: Profimedia.cz

Ve čtvrtek a v pátek by se přitom měl setkat americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na Floridě a právě téma KLDR, která pod vedením Kim Čong-una opakovaně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, by mělo jednání dominovat.

Trump dopředu avizoval, že neočekává snadné jednání. Další zkoušky balistických střel a jaderné testy ze strany Severní Koreje jsou ale pro Washington nepřijatelné.

A generál Keane, který má k Trumpovi blízko, naznačuje, že pokud jednání nikam nepovedou, může se Washington odhodlat k útoku.

Krvavá odplata

Napadení KLDR by ale pravděpodobně vyprovokovalo odvetnou palbu na Soul, a jelikož je jihokorejská metropole v dosahu severokorejského dělostřelectva, měla by odveta katastrofální následky.

Američané teď budou pravděpodobně Číně vyhrožovat takzvanými sekundárními ekonomickými sankcemi, to znamená postihováním čínských občanů a podniků, které se zapojují do obchodu se Severní Koreou.

Generál Keane ale v sankce příliš nevěří. „Sankce vůči Severní Koreji nikdy nezabíraly a pochybuji, že uvalení dalších k něčemu povede. A nevěřím ani v to, že to zabere v případě Číny,“ podotkl Keane.