Ministerstvo oznámilo, že v srpnu stanul před popravčí četou 63letý vicepremiér Kim Jong-čin. Měl být zastřelen za "protistranickou a protirevoluční agitaci" a také za údajnou korupci. Obviněn byl po zatčení a ostrém výslechu, které následovaly poté, co patrně usnul během projevu Kim Čong-una v parlamentu. Podle Soulu ho někdo udal za "špatné držení těla při sezení na tribuně".

Jak uvedl mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení, vládě se podařilo potvrdit jeho popravu „prostřednictvím různých kanálů”. Žádné bližší podrobnosti ale nesdělil.

Popravený vicepremiér KLDR Kim Jong-čin na snímku vedle severokrejského lídra Kim Čong-una

Popravený vicepremiér KLDR Kim Jong-čin na snímku vedle severokrejského lídra Kim Čong-una

FOTO: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Potrestán byl i 71letý předseda oddělení Sjednocené fronty Kim Jong-čchol, jenž má na starosti vztahy mezi oběma Korejemi. V půlce července byl na měsíc poslán do zemědělského družstva na převýchovu. Podobná družstva jsou ve skutečnosti pracovní tábory.

Jestliže se tyto zprávy potvrdí, znamenalo by to, že severokorejský vůdce Kim Čong-un přikročil k nové sérii opatření, která mají za cíl udržet poslušnost jeho nejbližších spolupracovníků, poznamenala agentura Reuters.

Kim Čong-un stojí v čele KLDR od roku 2011 a podle Jižní Koreje od té doby nechal zlikvidovat na 70 představitelů státu. Pchjongjang zprávy o likvidacích politiků nepotvrzuje.