Mluvčí Tálibánu dodal, že jeho zástupci budou Siradžuddín Hakkáni a mulla Jakúb. Je to poprvé, kdy se zástupce nebezpečné skupiny Hakkání, která stojí za atentáty v Kábulu, dostal do vedení Tálibánu.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Achundzáda je podle kábulského zpravodaje Al-Džazíry významnou postavu hnutí. „Není ve vedení Tálibánu nováčkem, byl druhým tajemníkem mully Mansúra. Je vysoce respektovaný. Je to starý muž, rozhodně starší než (zakladatel Tálibánu a jeho první vůdce) mulla Umar, který o něm mluvil jako o svém učiteli.“

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Američané zabili při náletu šéfa afghánského Tálibánu

„Achundzáda je z Kandaháru, z kmene Núrzai. Je to silný kmen. To naznačuje, že bude schopen sjednotit Tálibán. Může to být jedním z důvodů, proč nevybrali Hakkáního jako vůdce,“ dodal zpravodaj.

Achundzáda měl dříve na starosti právo a spravedlnost a byl aktivním členem kvétské šúry.

Mansúr byl prý opakovaně v Dubaji

Na místě útoku, kde byl Mansúr zabit, se našel pas na jméno Wali Mohammad. Toto jméno zřejmě užíval v Pákistánu. Podle listu Dawn navštívil Mansúr od roku 2006 devatenáctkrát Dubaj. Návštěvy potvrzuje i pákistánská televize Geo, ale udává nižší počet.

Podle afghánských médií Mansúr v Dubaji podnikal, zřejmě za peníze z prodeje drog.

Letos také nejméně dvakrát navštívil Írán, kam jel z Balúčistánu. Terčem útoku se stal, když se vracel z poslední cesty. Írán ale popírá, že by tam kdy Mansúr přijel.

BBC je překvapena, že pas výbuch přečkal nepoškozený, a spekuluje se o možné hře pákistánských tajných služeb.

Atentát v Kábulu

Při středečním sebevražedném útoku v západní části afghánské metropole Kábulu zahynulo deset lidí. Čtyři další byli zraněni, uvedla BBC. K akci se přihlásil Tálibán.

Terčem atentátníka byl autobus, v němž jeli členové státní prokuratury, sdělil mluvčí ministerstva vnitra. Podle něj šel atentátník pěšky a svou vestu s náložemi odpálil v ranní dopravní špičce, když procházel kolem autobusu. Mezi mrtvými jsou jak zaměstnanci soudu, tak další občané, oznámila agentura AP.