Prezidentka zopakovala nedělní varování expertů, že byla „zjištěna znamení příprav pátého jaderného testu“. Zvýšený pohyb vozidel i lidí byl zjištěn ze satelitních snímků, které zveřejnila internetová stránka 38 North. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Jsme v situaci, kdy nevíme, zda by mohla Severní Korea vystupňovat provokace jako krok k překonání izolace a posílila svou vnitřní jednotu,“ řekla Pak na pravidelném zasedání svých poradců v sídle prezidentky. Varovala Pchjongjang, že ty tak čelil ještě tvrdším sankcím a hlubší izolaci. Z jejích slov je patrné, že nevylučuje, že KLDR ve skutečnosti test nepodnikne. Dva tak brzy po sobě ještě nikdy neuskutečnila. Poslední byl v lednu.

Severokorejský test podmořské střely

Lednový severokorejský test podmořské střely

FOTO: Reuters

I jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že by KLDR mohla provést podzemní jaderný výbuch.

Nikdo nezmínil, kdy by mohl být test proveden. Podle nedělních informací je příprava už v závěrečné fázi a nálož by mohla být odpálena ještě do konce měsíce před květnovým sjezdem Korejské strany práce.

Experti spekulují, že by KLDR mohla chtít otestovat zmenšenou nálož vhodnou do hlavic raket. Pchjongjang letos oznámil, že se mu tato miniaturizace úspěšně povedla.

KLDR poprvé vyzkoušela jadernou bombu v říjnu 2006, podruhé v květnu 2009 a potřetí v únoru 2013. Letos v lednu provedla další zkoušku, tentokrát prý šlo o miniaturizovanou vodíkovou bombu, což řada zahraničních expertů ale zpochybnila.