Strana nových obzorů, dříve známá jako Velká národní strana (GNP), měla v třísetčlenném parlamentu jen těsnou většinu. Chtěla získat tři pětiny mandátů, aby mohla prosadit hospodářské reformy, které by strana ráda zahájila před vypršením pětiletého volebního období prezidentky v roce 2018.

Podle jihokorejské rozhlasové stanice KBS první odhady naznačují, že by Strana nových obzorů mohla získat mezi 121 a 143 křesly, zatímco hlavní opoziční partaj Mindžu 101 a 121 poslanců. Stanice MBC uvedla dokonce, že by vládní strana získala jen 118 až 136 křesel.

Ukázalo se, že ekonomika hrála ještě větší roli, než se čekalo, a zcela odsunula na vedlejší kolej mezinárodně politické otázky včetně hrozeb ze strany KLDR. Letos Severní Korea provedla už čtvrtý jaderný výbuch a agentura AP uváděla, že to upevnilo pozice vlády zejména mezi konzervativci. Pamětníků korejské války ale ubývá a mladou generaci trápí vysoká nezaměstnanost, která činí 12,5 procenta, zatímco průměrná je jen kolem pěti procent. Rekordně vysoká je i zadluženost domácností.

Vazba prezidentky na otce diktátora vadila

Současná prezidentka Pak Kun-hje je dcerou druhého jihokorejského prezidenta Pak Čong-huiho, jenž se dostal k moci na začátku šedesátých let po puči. Za jeho vlády země prožila bouřlivý ekonomický rozvoj a vzpomínky na něj pomáhaly i jeho dceři. Mnohým ale vadila její vazba na diktátora a její vazby na struktury v baště konzervativců ve městě Tegu.

Opozice rovněž vyčítala vládě tvrdý postup proti disentu a jakýmkoli formám protestu; vláda ho může snadno provádět, protože technicky jsou obě Koreje ve válce.

Voliči, jichž je v zemi 42 miliónů, rozhodovali o obsazení 253 křesel ve 300členném zákonodárném sboru, zbývající místa budou rozdělena proporcionálně. Podle průzkumů veřejného mínění se očekává větší volební účast než při předchozích parlamentních volbách, napsal server BBC News.