O komunikaci diplomatů obou zemí jako první informoval list The Wall Street Journal. Obamova vláda na zprávu reagovala tvrzením, že kontakt byl navázán z popudu severokorejské strany a USA požadovaly denuklearizaci. „Aby bylo jasno, jednání o mírové dohodě navrhli Severokorejci. My jsme jejich návrh pečlivě posoudili a dali jasně najevo, že součástí takových rozhovoru musí být denuklearizace. Sever naši odpověď odmítl,“ prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Severokorejci reagovali na signál amerického prezidenta Baracka Obamy, že je ochoten jednat stejně jako s Íránem a Kubou.

Podle CNN Američané tentokrát nestanovili předem jako podmínku omezení nukleárního programu KLDR. Chtěli ale, aby se toto téma v jisté fázi na pořad jednání dostalo. Námluvy však skončily nezdarem, protože Severokorejci odmítali jakkoliv jednat o svém jaderném programu, uvedly zdroje.

I přes neúspěch představuje iniciativa nový krok, a to z obou stran, uvedla CNN.

Jednání navrhli několikrát

Podle dřívějšího zástupce CIA v Jižní Koreji Bruce Klingnera však Severokorejci v uplynulých letech opakovaně navrhovali vést jednání o míru. „Tu myšlenku předkládají opakovaně, ale nikdy se to daleko nedostane,“ řekl CNN.

Tříletá válka v Koreji na počátku padesátých let skončila pouhým příměřím, a Korea tak zůstává jedním z nejvážnějších ohnisek napětí na Zemi. Jednou z překážek pro zahájení mírových jednání je podle americké televize požadavek KLDR na stažení části amerických sil z Jižní Koreje. USA mají v zemi 28 500 armádních příslušníků.

KLDR udržuje ve zbrani 1,2 miliónu vojáků.