Údaje o teplotách v polárním regionu získávají vědci z bójí, přímo na severním pólu ale žádná měřicí stanice není. Ta nejbližší k pólu je na Špicberkách a od severní točny je vzdálena 1500 kilometrů. Ze středečních údajů vyplývá, že zde bylo sedm stupňů Celsia.

I ve čtvrtek meteorologové na tomto souostroví v Severním ledovém oceánu hlásí podobné teploty. Nyní je zde okolo pěti stupňů, začne se ale rychle ochlazovat. Na pondělí je již hlášen mráz a na konci příštího týdne rtuť v teploměru klesne k minus 17 stupňům.

Zatímco z Atlantiku proudil nad severní pól teplý vzduch z tropů, ten polární byl naopak vytlačován k jihu Spojených států. Počasí na jihu USA, který postihly bouře a záplavy, a v polární oblasti tak spolu souvisejí.

Nic vzácného

Nynější nezvyklé počasí není podle odborníků následkem klimatických změn, ale zřejmě projevem chaotického systému v atmosféře.

Profesorka Dorthe Dahlová-Jensenová z univerzity v Kodani vysvětlila, že takového jevy nejsou nijak vzácné. V rozhovoru s DPA řekla, že teploty se v arktickém regionu mění často. Závisí to na atmosférických frontách a směru větru.