Zemětřesení mělo sílu 5,9 stupně Richterovy škály a uvěznilo na Kinabalu několik desítek lidí. Kromě 16 obětí se stále po dvou lidech pátrá.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Úřady posléze zjistily, že před několika týdny byla na vrcholu skupina kanadských, německých a nizozemských turistů, kteří se tam chovali nevhodně. Oddělili se od skupiny a svlékli se a při tom se fotili a údajně na hoře i močili. Nedbali výzev průvodce, aby se oblékli a chovali se slušně.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Po zemětřesení zablokovalo přístupovou cestu na horu Kinabalu kamení. Zdroj: Reuters

Skupina fotografie den před zemětřesením zveřejnila na sociálních sítích. Úřady pět lidí identifikovaly, zadržely a zakázaly jim vycestovat ze země.

Zástupce šéfa oblasti Sabah Joseph Pairin Kitingan přímo řekl, že právě nevhodné chování turistů mohlo za katastrofu. Vyrušili prý duchy hory. Sám prý „viděl před domem hejno ptáků a měl špatné tušení“.

„Je tam jasná spojitost,” řekl listu Malay Mail Online. „Je potřeba si uvědomit, že lokální zvyky by se neměly brát na lehkou váhu a měly by se respektovat,” dodal.

Podle legend na posvátné hoře sídlí pravěcí duchové. Průvodci uvádějí, že by se na ní nemělo křičet ani klít. Kinabalu je vysoká 4095 metrů a nachází se na ostrově Borneo. Jde o nejvyšší horu Malajsie.