Třiačtyřicetiletý průvodce Čang Chuej řekl agentuře Nová Čína, že v pondělí večer začalo silně pršet a voda se dostala i do kabin. Lidé začali rychle uklízet z palub přikrývky i přenosné televize a mnozí se již uložili k spánku. Loď se pak začala naklánět a ze stolů se kutálely sklenice.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Myslel jsem si, to není dobré, a řekl jsem kolegovi: myslím, že jsme v problémech. Poté, co jsem to řekl, se loď převrátila. Trvalo to 30 sekund nebo minutu,“ řekl.

Měl sotva čas, aby popadl záchrannou vestu a vyběhl z kajuty. Loď se v jednu chvíli naklonila až o 45 stupňů. Muž na nic nečekal a skočil do řeky. Proud byl tak silný, že nebyl schopen plavat, řeka jej unášela.

„Kapky deště, které mě bily do obličeje, byly jako kroupy. Snažil jsem se zadržovat dech, ale voda mi přesto vnikala do úst. Říkal jsem si: ,Vydrž ještě chvíli‘,“ popsal Čang. Ve vodě slyšel i další hlasy, ale prý brzy utichly.

O několik hodin později, kolem svítání, se dostal ke břehu, kde se mu podařilo zachytit větví.

Zachráněna 65letá žena

Mezi zachráněnými, které se podařilo vyprostit z vraku převrácené lodi, je i 65letá žena. Záchranáři pro ni přinesli dýchací zařízení a naučili ji v rychlosti, jak ho má použít ještě ve chvíli, kdy byla uvnitř lodě.

„Ta paní má silnou vůli a pochopila to velmi rychle. Po dvaceti minutách se objevila na hladině a mohli jsme ji zachránit,“ řekl jeden ze záchranářů. Z vraku vylezla s pomocí lana, které jí hodili.

Záchranáři vynášejí tělo z převrácené lodi

Záchranáři vynášejí tělo z převrácené lodi.

FOTO: Kim Kyung-hoon, Reuters

Potopená v bouři

Čínská televize CCTV ve středu upřesnila, že na palubě lodi bylo 456 lidí, a ne původně uváděných 458. Loď s 405 turisty ve věku 50 až 80 let, kteří s sebou měli i vnoučata, plula po řece z Nankingu do Čchung-čchingu. Navštívit měla i obří přehradu Tři soutěsky.

Potopila se v bouři v pondělí kolem půl desáté v noci místního času u města Wu-chan v provincii Chu-pej. Podle kapitána a hlavního inženýra, kteří se zachránili, se plavidlo potopilo během jedné či dvou minut poté, co ho zasáhlo tornádo. Vítr dosahoval dvanáctého stupně Beuafortovy stupnice, takže přesahoval rychlost stovky kilometrů za hodinu.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Obyvatel, který žije ve vesnici u řeky  Cuo Lu-wang, uvedl, že úřady osudnou noc varovaly obyvatele před extrémním počasím. Kapitán nákladní lodi, které plula před Východní hvězdou, řekl agentuře Nová Čína, že kvůli špatnému počasí raději vplul do přístavu.

Posádka nestihla ani vyslat nouzový signál – neštěstí ohlásilo až sedm přeživších z lodi, kteří po jejím potopení doplavali na břeh.

Vrak leží asi tři kilometry od břehu, kde má řeka hloubku 15 metrů. V řece pátrá přes 1000 policistů, 30 vojáků a 140 potápěčů čínského námořnictva.