„Okolo 800 000 dětí bylo nuceno utéct z domova kvůli konfliktu mezi Boko Haram, armádními silami a skupinami domobrany v severovýchodní Nigérii. Počet dětí, které utíkají jinam na území Nigérie, nebo překročí hranice do Čadu, Nigeru a Kamerunu, se za necelý rok více než zdvojnásobil,“ uvedl úřad.

Světovou veřejnost loni zaujal zejména únos dvou set školaček z Chiboku. Podle oblastního ředitele UNICEF Manuela Fontainea je to však „pouze jedna z nekonečných tragédií, které se v Nigérii a regionu ve velkém opakují“. „V Nigérii je nespočet nezvěstných dívek a hochů. Buď je unesli, nebo je rekrutovaly ozbrojené skupiny, stali se oběťmi útoků, byli použiti jako zbraň, anebo byli donuceni před násilím utéct,“ poznamenal Fontaine.

Bojovníci i kuchaři

Boko Haram děti využívá jako bojovníky, ale i jako hlídkující pozorovatele či kuchaře. „Mladé ženy a dívky musí vstupovat do manželství, jsou nuceny sloužit jako otrokyně a jsou znásilňovány,“ upozornil UNICEF, podle něhož bylo v loňském roce v Nigérii zabito nejméně 314 školáků a 196 jejich učitelů.

Celkem před násilnostmi opustilo své domovy více než 1,5 miliónu Nigerijců. Zhruba 300 000 jich uprchlo za hranice.