Velitel libyjského letectva generál Sakr Džaruši útok potvrdil. Je věrný bývalému generálovi Chálifu Haftárovi, který bojuje na východě země s islámskými milicemi. Úzce přitom spolupracuje s vojáky a opakovaně se pokoušel dobýt i Tripolis.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Síly loajální generálovi Haftarovi

Síly loajální generálu Haftarovi

FOTO: Reuters

Podle svědků mířila původně letadla na Misurátu, ale pak změnila směr a bombardovala Maitigu. Toto letiště využívají i zahraniční aerolinky poté, co bylo v bojích zničeno mezinárodní letiště v Tripolisu.

Koalice radikálních milic Úsvit, která ovládá i Tripolis, útok odsoudila jako provokaci sil podporovaných ze zahraničí. Velitel milic Salah Barki vyzval „revolucionáře v Tripolisu, aby udrželi své pozice“. Podle něj všichni, kteří se pokusí destabilizovat Tripolis, narazí na „železnou pěst”.

Chlapci míjení poničené domy v Benině

Chlapci míjejí poničené domy v Benině.

FOTO: Reuters

V Tripolisu sídlí jedna z vlád, islamistická, kterou mezinárodní společenství neuznává.

Premiér tripolské vlády Umar Hassi po náletu řekl, že byl ochoten jednat s mezinárodně uznávanou vládou, ale nyní se rozhodl pro boj: „Nyní čelíme nepříteli, který má mnoho zbraní a podporu regionálních mocností a naneštěstí také podporu jinde ve světě, odkud mu poskytují zbraně a experty.

Povstalci na východě už hrozili vyhlášením nezávislosti, pokud by svět uznal legitimitu islamistické vlády v Tripolisu [celá zpráva]

Situaci v zemi komplikují radiální milice na východě země, navázané na Al-Káidu a Islámský stát. [celá zpráva]