V Libyi radikálové využívají politického chaosu a postupují po pobřeží směrem na západ. V Darná je 800 bojovníků, kteří mají na obvodu města pět základen. Využívají také tábor v blízkých horách, kde je výcvikové středisko pro bojovníky ze severní Afriky.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Jednotka vznikla po návratu 300 Libyjců, kteří bojovali v řadách IS v oblasti iráckého Mosulu a syrského Dajr az-Zauru. Skupina využila právě město Darná kvůli tomu, že se z něj stáhli členové brigády abú Sálima, která se hlásí k Al-Káidě. Její velitel je nyní zřejmě v Sýrii.

Kouř nad Benghází, kde probíhají boje mezi provládními silami a islamisty

Kouř nad Benghází, kde probíhají boje mezi provládními silami a islamisty

FOTO: Esam Omran Al-fetori, Reuters

Libyjská buňka IS má podle CNN v rukou hlavní úřady v Darná, kontroluje tamní soudy, správní budovy, školství a také místní rozhlasovou stanici. Poměry v ní se podobají situaci v severosyrské Rakce, v níž má IS základnu. Zdroj CNN se domnívá, že IS je pro Libyi velkou hrozbou. „Jsou na cestě vytvořit ve východní Libyi islámský emirát,” řekl.

Západ Libye zase kontroluje jiná skupina islamistů, kteří ovládají parlament v metropoli Tripolisu.

Mezinárodně uznávaný parlament vzešlý z červnových voleb, kde je hodně federalistů a liberálů, zasedá na východě země v Tobrúku, ale nejvyšší soud jeho legitimitu zpochybnil, když označil červnové volby za protiústavní.  [celá zpráva]

Tobrúcký parlament pohrozil vyhlášením nezávislosti. [celá zpráva]