O výměně tajemníka informovala severokorejská tisková agentura KCNA. Předchozí tajemník přitom byl potvrzen ve funkci při posledním zasedání parlamentu v dubnu.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Rychlá výměna vyvolává spekulace o mocenských bojích v severokorejském vedení, i když podle jihokorejské agentury Jonhap zřejmě není moc Kim Čon-una oslabena, protože nově zvolený tajemník je považován za Kimova muže.

Vůdce se neobjevuje na veřejnosti

Pozornost také vyvolává absence Kima, který doposud na žádném významném zasedání nechyběl. Na veřejnosti se muž milující popularitu neobjevil už tři týdny. Naposledy 3. září navštívil s manželkou koncert. Na oficiálním televizním záznamu je ale patrné, že kulhá.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Oslabený Kim napadal na pravou nohu. Záběry ze začátku září

Severokorejský parlament, který má 687 poslanců, se obvykle schází jednou ročně, v březnu nebo v dubnu. Někdy se koná druhé podzimní zasedání.
Národní obranná komise je nejvyšší orgán, který řídí armádu, jež je vůdčí složkou v zemi. V jeho čele stojí Kim Čong-un. I když podléhá parlamentu, má absolutní výkonnou moc. Věčným vůdcem komise je Kimův otec Čong-il.

„Vyskytla se řada zpráv, že Kim není v dobrém zdravotním stavu, což podpořily i videozáznamy, na nichž je na jedné akci v červenci a potom znovu počátkem tohoto měsíce zachycen, jak zřetelně kulhá,” uvedl japonský expert na severokorejské záležitosti Tošimicu Šigemura.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry kulhajícího Kim Čong-una ze začátku července.

„Ze záběrů je zřejmé, že nedokáže jít rychle ani rovně vpřed,” dodal a zmínil i možnost boje o moc: „Dalším důvodem, proč se Kim zdráhá ukázat na veřejnosti, může být probíhající mocenský boj v severokorejské armádě, který svědčí o nestabilitě situace v Pchjongjangu. Anebo se mohla stát nějaká nehoda.”

Kom Čong-un na archivním záběru z roku 2013

Kom Čong-un na archivním záběru z roku 2013.

FOTO: Wong Maye-E, ČTK/AP

Fotografie ze severokorejských státních médií svědčí o tom, že Kim od nástupu do úřadu po smrti svého otce Kim Čong-ila v prosinci 2011 značně přibral na váze. To je přičítáno stresu i jeho zálibě v dobrém jídle.

V minulém roce se šířily zprávy, že se Kim stal terčem pokusu o atentát ze strany nespokojených armádních důstojníků. V dalších měsících pak následovaly čistky mezi vysokými činiteli režimu, jak se Kim snažil upevnit moc.