WHO upozornila, že zatím nejsou k dispozici nejnovější údaje o úmrtích zjištěných během třídenního celostátního zákazu vycházení v Sieře Leone. Tamní úřady přitom informovaly, že během kampaně, která skončila v neděli o půlnoci, objevili zdravotníci 70 těl nových obětí nákazy a dalších 150 případů infekce.

Podle WHO se situace stabilizovala v Guineji, ale v Libérii a v Sieře Leone nemocných dál rychle přibývá.

Zákazy vycházení v Sieře Leone

Prezident Sierry Leone oznámil, že vyhlásil nový okamžitý zákaz vycházení, který se týká zhruba 1,2 miliónu lidí z regionů Port Loko a Bombali na severu a Moyamba na jihu země. Izolace nyní platí v pěti ze 14 regionů Sierry Leone.

Opatření Sierra Leone zavádí necelý týden po třídenní osvětové a informační kampani o smrtící epidemii. Součástí akce bylo i vyhlášení třídenního zákazu vycházení po celé zemi.

Chybí lůžka

Libérie má k dispozici 315 lůžek pro pacienty nakažené ebolou a humanitární organizace přislíbily dalších 440 lůžek. Země ale potřebuje ještě 1550 lůžek, která dosud nikdo nenabídl.

V Sieře Leone 297 přislíbených lůžek sice zdvojnásobí dosavadní kapacitu, ale potřeba je dalších 532.

V úterý WHO uvedla, že počet lidí nakažených ebolou by v západní Africe mohl už na začátku listopadu dosáhnout 20 000, pokud se nezavedou přísná opatření proti šíření nákazy. [celá zpráva]

Podle amerických odborníků by ale nakažených osob mohlo být do druhé poloviny ledna příštího roku 550 000 až 1,4 miliónu. [celá zpráva]