Černošský mladík Michael Brown byl zastřelen na předměstí Ferguson v americkém státě Missouri 9. srpna. Šest ran z policejní zbraně ho zasáhlo krátce poté, co kradl v místním obchodě. Jeho smrt vyvolala téměř dvoutýdenní pouliční nepokoje, které místy přerostly v násilné střety.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Severní Korea ve svém úterním prohlášení označila USA za zemi, "kde jsou lidé terčem diskriminace a ponižování kvůli své rase a žijí v neustálém strachu z toho, kdy budou zabiti".

Podle Pchjongjangu se Washington chová jako "mezinárodní soudce pro lidská práva", místo toho by si ale "měl hledět svého a nevměšovat se do vnitřních záležitostí druhých zemí".

Severokorejský komunistický režim je všeobecně považován za jeden z nejrepresivnějších na světě. Vyšetřovací komise OSN ve své únorové zprávě obvinila Pchjongjang ze zločinů proti lidskosti, když mimo jiné uvedla, že ve vězeňských táborech v KLDR zahynuly v posledních 50 letech statisíce politických vězňů. Stali se obětí hladomoru, nucených prací, mučení a vražd. KLDR zprávu odmítla jako lživou.