Účastníci demonstrace, na které nechyběli ani vysocí představitelé strany a vlády, skandovali mimo jiné: „Nechte nás svrhnout našeho zapřisáhlého nepřítele americké imperialisty.“

Korejská válka začala 25. června 1950. O tři roky později boje ukončilo příměří, ale nikdy nebyla podepsána mírová smlouva.

Severokorejci demonstrují proti americkým imperialistům

Severokorejci demonstrují proti americkým imperialistům.

FOTO: KCNA, Reuters

Střet mezi komunistickým severem a jižní částí poloostrova vyústil v rozsáhlý mezinárodní konflikt, kde se na stranu Jižní Koreje postavila OSN a vyslala tam mezinárodní síly vedené Spojenými státy.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Severokorejská armáda trénuje střelbu na terče zobrazující americké vojáky.

Zdroj: Reuters

Když vojska OSN překročila 38. rovnoběžku, která obě země dělila, a postupovala na sever, tak se do konfliktu zapojili Čínští lidoví dobrovolníci a sovětští letci. Američané dokonce zvažovali nasazení atomových zbraní.

Severokorejci pochodují v Pchjongjangu při příležitosti výročí začátku korejské války

Severokorejci pochodují v Pchjongjangu při příležitosti výročí začátku korejské války.

FOTO: KCNA, Reuters

Zahájení války provázejí nejasnosti, podle jihu KLDR zaútočila na Jižní Koreu s cílem zemi sjednotit. Pchjongjang ale uvádí, že reagoval na přeshraniční útok jihokorejských sil. V každém případě byly severokorejské jednotky dobře připravené, za tři dny dobyly Soul s cílem sjednotit celou zemi pod vládou Kim Ir-sena.

Demonstrace Severokorejsů na Ki Ir-senově náměstí v Pchjongjangu

Demonstrace Severokorejců na Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu.

FOTO: KCNA, Reuters

Ve středu také do Severní Koreje přiletěla ruská vojenská hudba, uvedla severokorejská tisková agentura KCNA. Nezveřejnila důvod příletu, ale mohlo se to též týkat výročí vypuknutí války.