”Naše armáda aktuálně zpozorovala velkou aktivitu na a okolo jaderné střelnici Pchunggje,” uvedl mluvčí ministerstva obrany podle agentury AFP, „domníváme se, že sever by mohl provést překvapivý jaderný test, anebo tvrdit, že jadernou zkoušku uskutečnil.” Generální štáb podle mluvčího již zřídil zvláštní skupinu pro případ, že by Pchjongjang provedl podzemní test.

Americký prezident Barack Obama má v pátek přiletět do Soulu na dvoudenní návštěvu v rámci asijského turné. Jihokorejský tisk se domnívá, že Pchjongjang by se během této návštěvy mohl dopustit provokace.

Čtvrtým testem Severní Korea pohrozila na konci března. Stalo se tak poté, co Pchjongjang provedl několik testů raket krátkého i středního doletu.

Odborníci tehdy severokorejské výhružky o „posílení jaderného odstrašování” pokládali za další z reakcí na tehdejší společné jihokorejsko-americké vojenské manévry. Cvičení KLDR několikrát označila za nácvik k invazi.

Letecké manévry KLDR

V pondělí kvůli pokračujícím leteckým manévrům jihokorejských a amerických vzdušných sil nařídil severokorejský vůdce Kim Čong-un cvičení svého letectva a protivzdušné obrany. Kim byl spokojen s tím, jak letectvo „vyhladilo nepřítele do posledního“. Letcům ještě připomněl: „Letecká bitva nedovoluje žádné otálení.“ Podle něj mají piloti zintenzívnit výcvik, aby byly plně připraveni jednotky odvracet smrt ze vzduchu a výtečně ovládat v boji moderní zbraně.

Americký expert Siegfried Hecker, který izolovanou KLDR v minulých letech několikrát navštívil, před rokem usoudil, že Severní Korea by potřebovala provést ještě nejméně jeden další jaderný zkušební výbuch, aby byla schopná vyvinout jadernou nálož pro raketu.