„Pro lidi je těžké pochopit, jaké to je, když jste tak dlouho rozděleni. Ale toto je opravdový zázrak, jsem tak šťastný. Jediné, co mi v životě chybělo, byl můj bratr. Teď, když ho mohu vidět, tak bych vůbec nelitoval, kdybych měl zítra zemřít,“ řekl BBC téměř osmdesátiletý muž, který měl to štěstí, že byl vylosován a vyslán na cestu. Doplnil, že bratrovi veze teplé oblečení a sušenky s čokoládou.

Celkem do severokorejského letoviska na hoře Kumgang ve čtvrtek zamířilo 82 jihokorejských seniorů doprovázených 58 rodinnými příslušníky. Jeli autobusem. Jen zhruba desítka z nich, která je upoutána na vozík, cestovala sanitkami, uvedla agentura AFP. Na severokorejské straně je očekávalo na 180 lidí.

Podle BBC je to možná jejich poslední příležitost setkat se, téměř polovině z nich je přes 80 let.

Jihokorejec Park Jang-gon (vpravo) po shledání se svým bratrem Park Yang-suem žijícím na severu.

FOTO: Korea Pool/News1 , Reuters

Severokorejec Kim Seok (vlevo) se setkal se svou starší sestrou, která žije v Jižní Koreji.

Severokorejec Kim Seok (vlevo) se setkal se svou starší sestrou, která žije v Jižní Koreji.

FOTO: Yonhap, Reuters

Jihokorejci vezli rodinám v KLDR jako dary nejčastěji oblečení, potraviny a léky.

Setkání se uskutečnilo v odpoledních hodinách místního času a zakončeno mělo být společnou večeří. Jihokorejci byli před cestou na sever upozorněni, že s příbuznými nesmí za žádnou cenu mluvit o politice.

Video

Expirované video

Odjezd Jihokorejců za příbuznými do Severní Koreje. Zdroj: Reuters

Rozdělená země

Korejský poloostrov dělí hranice od konce druhé světové války. V 50. letech spolu obě Koreje vedly krvavou tříletou válku, do které významně zasáhly USA a Čína. Konflikt skončil jen příměřím a Korejský poloostrov tak ještě po víc než 60 letech zůstává jedním z nejžhavějších ohnisek napětí na světě.

Hranice je neprodyšně uzavřená a program setkávání je jedinou příležitostí pro tisíce rozdělených rodin, jak se po desítkách let alespoň nakrátko vidět. V Jižní Koreji je do programu přihlášeno zhruba 72 000 lidí.

Setkání sourozenců, kteří se neviděli desítky let.

Setkání sourozenců, kteří se neviděli desítky let.

FOTO: Yonhap, Reuters

Obnovení programu je výrazem zlepšení vztahů mezi Korejemi, ačkoliv sever v uplynulých dnech varoval, že čtvrteční setkání zruší kvůli jihokorejsko-americkým armádním manévrům, které se pravidelně opakují  a znovu začnou v pondělí.