Hlavní obsah

Thajská opozice napadla u soudu volby

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bangkok
Aktualizováno

Thajská opoziční Demokratická strana, která bojkotovala víkendové předčasné volby, v úterý hlasování napadla u ústavního soudu. Podle ní byla během voleb porušena ústava a volby by tak měly být anulovány. Oznámila to agentura AP.

Foto: Nir Elias, Reuters

Víkendové volby by podle opozice měly být anulovány.

Článek

Demokratická strana ve svých stížnostech poukázala na vyhlášení výjimečného stavu v metropoli Bangkoku krátce před volbami, které podle ní ovlivnilo předvolební kampaň ve prospěch vládnoucí Strany Thajců. "Tento krok znemožnil uspořádání svobodných a spravedlivých voleb," uvedli opoziční právníci.

Podle opozice Strana Thajců vyhlásila výjimečný stav v rozporu s ústavou s cílem udržet se u moci. Proto Demokratická strana kromě anulování voleb požaduje rovněž rozpuštění Strany Thajců premiérky Jinglak Šinavatrové.

Vláda vyhlásila 22. ledna v hlavním městě výjimečný stav, který dává bezpečnostním složkám rozsáhlé pravomoci, včetně možnosti nařídit zákaz vycházení či zadržovat podezřelé bez formálního obvinění. Proti demonstrantům, kteří od listopadu žádají v ulicích rezignaci premiérky, nicméně policie ani armáda nijak nezasahovaly.

Zmírnit napětí v zemi se Šinavatrová pokusila vypsáním předčasných parlamentních voleb. Demonstranti tuto iniciativu ale odmítli a zabránili údajně miliónům voličů odevzdat svůj hlas. Na mnoha místech tak budou muset být uspořádány doplňkové volby a teprve poté bude možné vyhlásit výsledky hlasování.

Viní vládu z korupce

Účastníci nepokojů obviňují vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a jenž ve vlasti čelí obvinění ze zneužívání moci a korupčního chování.

Podle pozorovatelů nyní hrozí, že by se kvůli mocenskému vakuu mohla opakovat situace z roku 2006, kdy se do krize vložila armáda a Šinavatru zbavila moci. Další možností je takzvaný "soudní puč", jak tento vývoj média označují. Podle analytiků totiž soudy i nezávislé thajské kontrolní orgány ve velkém nesouhlasí s nynějším vládním systémem.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám