Podle provozovatele elektrárny, firmy Tepco, odstraňování prvních 22 palivových tyčí potrvá více než dva dny. Celkem je třeba odstranit více než 1500 tyčí. Tato riskantní a nebezpečná operace by podle odhadů měla zabrat rok. Tyče se nesmějí dostat na vzduch, aby se nepřehřály, nespustila se v nich štěpná reakce, která by mohla vést k radioaktivnímu zamoření.

Voda tyče nejen ochlazuje, ale také pohlcuje ionizující záření a radioaktivní částice.

Experti při kontrole čtvrtého reaktoru fukušimské elektrárny

Experti při kontrole čtvrtého reaktoru fukušimské elektrárny

FOTO: Tomohiro Ohsumi, ČTK/AP

Palivové tyče – čtyři metry dlouhé duté válce obsahující kuličky uranového paliva – budou vyzvedávány po 22 v sudech s vodou s pomocí jeřábu, který byl nad poškozeným reaktorem postaven. Po vyzdvižení budou tyče uloženy do bezpečnější úložné nádrže s chladicím systémem.

Čtvrtá jednotka jaderné elektrárny byla v době zemětřesení v březnu 2011 mimo provoz a její jádro se neroztavilo, jako se to stalo u tří zbylých jednotek. Výbuch vodíku ale strhl střechu a část zdí budovy, a oslabil tak její strukturu. Panují také obavy, že některé z tyčí mohou být poškozeny zemětřesením.

Před odstraňováním palivových tyčí byla provedena kontrola nádrže v budově čzvrteého reaktoru, kde jsou uloženy.

Před odstraňováním palivových tyčí byla provedena kontrola nádrže v budově čtvrtého reaktoru, kde jsou uloženy.

FOTO: Reuters

Společnost Tepco už od té doby budovu zpevnila, ale odborníci míní, že nechávat tolik palivových tyčí v úložné nádrži budovy, která by nemusela přestát případné další zemětřesení, představuje značné bezpečnostní riziko.