Policisté mešitu nejdříve obklíčili a začali s lidmi uvnitř vyjednávat. Islamisté ale požadují, aby policie odešla. Obávají se, že je pozatýkají. Před vchodem se odehrálo několik menších potyček. Kolik lidí je uvnitř, není jasné, zdroje se liší v odhadech od 400 až po tisíc lidí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Násilí v Egyptě se přiostřuje, Reuters

Podle informací BBC se armáda pokusila nejprve do mešity dostat nenásilně, bránily jim v tom ale rozsáhlé barikády, které zde protestující vystavěli. Podle zatím nepotvrzených informací z místa později začali příslušníci armádních jednotek na demonstranty v mešitě střílet.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z vnitřku mešity, kde se zabarikádovali demonstranti. Zdroj: Reuters

Podle policejních zdrojů mohou být lidé uvnitř ozbrojení, údajně se odtamtud ozývala střelba. Ženy mohly odcházet volně, muže ale chtěla policie vyslýchat, proto odejít nechtějí.

„Zločinci se chtěli do budovy dostat, muži ale zabarikádovali dveře,” řekla jedna z žen, která mešitu opustila, agentuře AFP.

Asi tisíc lidí bylo zadrženo v pátek, kdy při zásahu proti demonstrantům zemřelo 80 lidí.

Nepokoje na Ramsesově náměstí v Káhiře.

Nepokoje na Ramsesově náměstí v Káhiře.

FOTO: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Právě na Ramsesově náměstí probíhaly v pátek největší střety, v jiných částech Káhiry a také v jiných městech se situace v noci se zákazem vycházení uklidnila.

Islamistické Muslimské bratrstvo protestuje proti odstavení prezidenta Muhammada Mursího, který si podle armády pro sebe uzurpoval příliš velkou část moci. Proto armáda udělala převrat a vyhlásila, že budou předčasné volby.

Video

Expirované video

Protestující v Káhiře skákali z mostu při útěku před střelbou; Reuters

Nepokoje v Egyptě začaly ve středu, kdy bezpečnostní složky proti demonstrantům poprvé zasáhly. Ten den zemřelo 638 lidí. České ministerstvo zahraničí nedoporučilo do země cestovat. Cestovní kanceláře v reakci na to zrušily odlety do této destinace. Lidem nabízejí dovolenou jinde. [celá zpráva]