Sečteno dohromady se od CIA ke Karzáímu přelily desítky miliónů dolarů, uvádějí nynější i bývalí poradci afghánského prezidenta, které cituje list The New York Times.

"Říkali jsme tomu stínové peníze," řekl Chalíl Roman, který sloužil jako šéf Karzáího štábu v letech 2002 až 2005. "Přicházely tajně a tajně se tu nechávaly," dodal.

Američtí a afghánští činitelé zasvěcení do plateb uvádějí, že hlavním smyslem poskytování peněz bylo udržet si přístup ke Karzáímu a jeho vnitřnímu kruhu a zajistit si tak vliv agentury na prezidentský palác, který má ohromnou moc v rámci afghánské vysoce centralizované vlády. Všichni zasvěcení oficiální činitelé mluvili o penězích jen pod podmínkou anonymity.

CIA podkopávala americké protikorupční programy

Jsou jen mizivé důkazy, že by se za tyto platby koupil vliv, o jaký CIA usilovala. Tyto peníze, jichž se netýkala přísná pravidla jako u další americké pomoci, podporovaly korupci a zvyšovaly moc šéfů bojujících stran, což podkopává strategii amerického odsunu z Afghánistánu.

"Budou spolupracovat se zločinci, pokud si myslí, že musejí," řekl o CIA jeden bývalý americký vysoký představitel.

CIA platila a platí dál, protože má podle listu pocit, že jedině tak se může dál vést tajná válka proti Al-Káidě a jejím spolupracovníkům. Peníze šly často na uplácení různých místních vojenských velitelů, a politiků, z nichž mnozí žijí z obchodu s drogami, nebo jsou napojeni na Tálibán.

"Největším zdrojem korupce v Afghánistánu byly Spojené státy," nechal se slyšet jeden americký činitel. Peníze od CIA promazávaly soukolí korupce, s níž se současně jiní američtí představitelé snažili bojovat.

CIA se k článku odmítla vyjádřit, ví se ale, že podporovala některé příbuzné a blízké poradce Hamída Karzáího. Nové výpovědi o nikde nezaznamenané hotovosti dodávané přímo do prezidentova úřadu ukazují, že platby se odehrávaly v širším měřítku.

Platil i Írán

USA ovšem nejsou jediné, kdo dodává hotovost afghánskému prezidentovi. Před několika lety Karzáí přiznal, že Írán pravidelně předává tašky peněz jednomu z jeho vrchních poradců.

V té době, tedy v roce 2010, američtí oficiální činitelé skočili po těchto platbách jako po důkazu agresivní íránské kampaně, jak si koupit vliv a otrávit afghánské vztahy s USA. Spojené státy ale dělaly přesně totéž a CIA v tom na rozdíl od Íránců pokračuje a dělá to ještě méně transparentním způsobem než Teherán.

Karzáí bere a dělá pravý opak

Efekt je však mnohdy opačný, než si Američané a Íránci mysleli. Ochota Karzáího vyhovět Spojeným státům – a Íráncům jakbysmet – v celé škále záležitostí spíš klesala s množstvím předaných peněz. Namísto zajištění dobré vůle tak platby mohou dost dobře znamenat opak: Karzáí vypadá, že se koupit nedá.

Navzdory námitkám Íránu loni podepsal dohodu o strategickém partnerství se Spojenými státy, což přímo vedlo k tomu, že Íránci zastavili své platby, potvrdili dva vysocí afghánští činitelé. Nyní Karzáí usiluje o převzetí kontroly nad afghánskými milicemi vychovanými CIA k akcím proti představitelům Al-Káidy a povstaleckým velitelům. Tím ale potenciálně podkopává kritickou část plánů vlády amerického prezidenta Baracka Obamy na boj proti povstalcům poté, co se letos americké konvenční vojenské síly stáhnou ze země.