Hlavní obsah

U Tálibánu se našly české a německé zbraně

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín

Česká republika a Německo jsou jedinými zeměmi Evropské unie, jejichž zbraně byly od roku 2009 v Afghánistánu zajištěny u bojovníků radikálního islámského hnutí Tálibán. S odvoláním na německé ministerstvo obrany to ve středu napsal deník Express vycházející v Kolíně nad Rýnem.

Foto: Profimedia.cz

Bojovníci Tálibánu, kteří se rozhodli složit zbraně. Ilustrační foto

Článek

O jakou výzbroj se jednalo v případě Česka, Express neupřesňuje. Z německého arzenálu mezinárodní jednotky ISAF afghánským islamistům zabavily pistole, kulomety, automatické pušky G3 a krátké dělo. Vedle toho jim do rukou padlo několik německých zbraní z druhé světové války nebo výbušniny a granáty z produkce někdejší komunistické Německé demokratické republiky.

"Je zjevné, že německá kontrola nefunguje. Když jsou zbraně jednou vyvezeny, dostanou se do všech válek na světě a němečtí vojáci pak musí bojovat proti německým zbraním," kritizoval van Aken údajné nedostatky při kontrole německého zbraňového exportu.

Na českou výzbroj v rukách Tálibánu upozornil už v roce 2009 americký deník The New York Times. Z České republiky podle něj pocházela část munice nalezená u několika zabitých afghánských povstalců. Jednalo se tehdy o náboje 7,62x39 milimetrů, které se mimo jiné užívají v útočné pušce kalašnikov. Ukořistění této munice Tálibánem dával newyorský list do souvislosti s korupcí a špatnou disciplínou v řadách afghánské armády a policie, kterým Česká republika od roku 2004 dávala zbraně a munici.

Dalšími státy, k jejichž výzbroji se Tálibán dostal, jsou Rusko, Čína, Írán, USA a země bývalé Jugoslávie. Podle Expressu to vyplývá ze seznamu, který německé ministerstvo obrany poskytlo na základě interpelace poslanci opoziční strany Levice Janu van Akenovi. Databanka zabavených zbraní a jejich původu se podle kolínského listu vede teprve poslední tři roky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám