Odborníci z Fogartyho mezinárodního centra a Národního zdravotnického institutu podrobili zkoumání 1 500 vzorků sedmi různých antimalarik pocházejících ze sedmi jihoasijských zemí. Léky byly mizerné kvality a neúčinné. K podobnému závěru výzkumníci dospěli u 2 500 dalších vzorků z 21 zemí subsaharské Afriky.

Vědci se domnívají, že problém může být ještě širší, než odhalil jejich průzkum. „Většina případů zůstane zřejmě neohlášených, ohlášených na špatných místech, anebo tajených farmaceutickými firmami,“ uvedli experti ve zprávě. Upozornili, že v Číně a Indii, kde žije třetina světové populace a výroba napodobenin je vysoce pravděpodobná, nebyl nikdy proveden průzkum kvality.

Šéf výzkumu Gaurvika Nayyar upozornil, že malárie je jedním z největších zabijáků na planetě. „Každý rok na ni zemře mezi 655 000 až 1,2 miliónu lidí,“ uvedl s tím, že nákaza hrozí 3,3 miliardy lidí na světě. Malárie je endemická (trvale se vyskytující) v 106 státech světa.

„Úmrtnosti by se většinou dalo zabránit, kdyby se pacientům dostávaly kvalitní a účinné léky a byly by správně aplikovány," dodal Nayyar.