Murkhovsky vyšetřoval Kaddáfího syna v neděli, tedy den poté, co byl dopaden. Odmítl vyloučit, že mu prsty uřízli vzbouřenci. Podle něj zranění neodpovídá tomu, co o něm sám Kaddáfí říká.

Murkhovsky sdělil, že Sajfu Islámovi chybí horní půlka palce a ukazováčku na pravé ruce: „Byly tak strašně rozbité. Mohlo to být způsobené výbuchem bomby. Ale to by bylo divné, myslím, že v tom případě by měl mít i jizvy na těle, které nemá.“

O stáří zranění lékař novináři Samu Greenhillovi, který s ním mluvil v libyjském Zintánu, nic nesdělil.

Video

Expirované video

Dopadený Sajf Islám Kaddáfí při letu do Zintánu (Reuters)

 

Sajfa Isláma zradil průvodce

Sajf Islám byl dopaden v noci na sobotu, když se pokoušel uprchnout do Nigeru. Za útěk sliboval milión eur. Listu Daily Telegraph to řekl náčelník jedné vesnice Jusúf Sálih Hutmání. Sajf Islám mu slíbil, že mu dá milión eur, když  dopraví jeho se čtyřmi společníky na hranice s Alžírskem a Nigerem. Tvrdil, že se odtamtud vrátí a získá zpět zemi.

Ve skutečnosti ale Sajfa Isláma zavezl Hutmání, který má cestovní kancelář, do opuštěné oblasti v poušti, kde ho v půl druhé ráno obklíčila čtrnáctičlenná jednotka vzbouřenců ze Zintánu. "S bojovníky jsem se domluvil, že nejlepší místo k přepadení bude část pouště uprostřed návrší," řekl Hutmání agentuře Reuters.

Po dopadení trvalo velmi dlouho, než byla zveřejněna první fotografie a než byl přepraven letecky do Zintánu. [celá zpráva]