Prázdniny, které začínají ve čtvrtek, byly vyhlášeny v metropoli a v dvaceti provinciích zasažených vodou. Ty leží na nejpostiženějším severu země.

Řeka v metropoli kulminuje

Tři čtvrti na severu hlavního města jsou z devadesáti procent zaplavené a musejí být okamžitě evakuovány. Voda přitom dále stoupá. Valí se do města nejen ze severu, ale také stoupá i při přílivech, který žene vodu od moře zpět. Povodeň na řece Čchao Pchraja protékající metropolí by měla kulminovat o víkendu.

Voda u královského paláce v Bangkoku

Voda u královského paláce v Bangkoku

FOTO: Bazuki Muhammad , Reuters

Nejhorší povodně v zemi za několik desítek let si vyžádaly od poloviny července, kdy přišly monzunové deště, už 366 obětí na životech.

Guvernér Bangkoku Sukhumbhand Paribatra hovořil velmi otevřeně: „Je to poprvé, co používám slovo evakuace, je to poprvé, co vás žádám, abyste odešli.“
Odjezd je ale komplikovaný. Už před prohlášením guvernéra se na místo v autobusu čekalo několik hodin

Strach z vody

Strach z povodní zesílil v Bangkoku poté, co premiérka Jinglak Šinavatrová varovala, že některé části hlavního města se mohou ocitnout pod vodou až na celý měsíc.

Zaplavené letiště v Bangkoku

Zaplavené letiště v Bangkoku

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

„Po posouzení situace odhadujeme, že záplavová voda zůstane v Bangkoku dva týdny až měsíc, než odteče do moře," řekla Šinavatrová novinářům. "Situace v hlavním městě by nicméně neměla být tak vážná jako v jiných částech země. Neměli bychom tu čelit vodě do výšky dvou nebo tří metrů, která by tu zůstala dva až tři měsíce, jak je to v jiných provinciích," dodala na útěchu.

Zaplavené centrum Bangkoku

Zaplavené centrum Bangkoku

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

V projevu k národu, který thajská televize odvysílala v úterý večer, premiérka řekla, že centrum Bangkoku by voda mohla zaplavit až do výšky 1,5 metru, pokud protipovodňové bariéry povolí.

Gigantické záplavy

Povodně zatím postihly 2,5 miliónu obyvatel. Více než 113 000 z nich se muselo uchýlit do nouzových středisek. Na 720 000 lidí bylo nuceno vyhledat lékařskou pomoc.

Záplavy ovlivnily i turistický průmysl, který patří mezi hlavní zdroje příjmů v zemi. Ministerstvo turistického ruchu už oznámilo, že počet zahraničních návštěvníků v zemi bude letos o půl miliónu až milion nižší než předpokládaných 19 miliónů.
A velké škody utrpěl i průmysl, stovky podniků stojí a mnohé jsou pod vodou.

Poničený most na řece Čchao Pchraja

Poničený most na řece Čchao Pchraja

FOTO: Bazuki Muhammad , Reuters

České ministerstvo zahraničních věcí ve čtvrtek schválilo pomoc pro oběti záplav v Thajsku ve výši 2,5 miliónu korun. Humanitární pomoc bude poskytnuta prostřednictvím Thajského červeného kříže.