Clintonová k vývoji situace řekla: „Chtěli bychom to vyřešit pokojně, chtěli bychom vidět, jak v klidu odchází a jak v klidu nastupuje nová vláda. Pokud to ale není možné, budeme spolupracovat s mezinárodním společenstvím.“

Video

Expirované video

Kaddáfí mluvil ke svým věrným, v Libyi pokračují boje (Reuters/Stream.cz)

Vyloučila unáhlené a radikální kroky. Sdělila, že jakékoli rozhodnutí o bezletových zónách by mělo udělat OSN a ne Washington. Rezoluci připravují Británie a Francie. Britský premiér David Cameron řekl: "Musíme být připraveni, co bychom udělali, kdyby Kaddáfí likvidoval své lidi.“

Libyjští rebelové po vládní palbou.

Libyjští rebelové pod vládní palbou.

FOTO: Asmaa Waguih, Reuters

Libyjští vzbouřenci pálí na letadlo,

Libyjští vzbouřenci pálí na letadlo.

FOTO: Asmaa Waguih, Reuters

Prosadit rezoluci ale nebude snadné, Rusko je proti jakémukoli vojenskému zásahu.

Kaddáfí navíc varuje, že po zavedení bezletových zón se Libyjci se chopí zbraní a budou bojovat proti Západu. Řekl to ve středu v rozhovoru pro tureckou státní televizi.

Obama pod palbou

Do Obamy se kvůli pomalé reakci pustil republikán John McCain, který s ním prohrál boj o prezidenské křeslo: „Každý den, každou hodinu jsou nevinní Libyjci napadáni a masakrováni ze vzduchu.

Republikánský senátor Scott Brown zavedení bezletových zón také podporoval, ale současně upozornil, že jakékoli angažování USA v konfliktu bude nutně dlouhodobé.

Brown ale na bezletových zónách trval s tím, že by měly být zavedeny, jestliže budou mít Spojené státy věrohodné informace o nasazení zahraničních žoldnéřů, kteří by masakrovali civilisty. Vzbouřenci o nich v prvních dnech bojů hovořili.

Sázka na jednostranná opatření

List Washington Post ale o případném vyhlášení zóny bez posvěcení OSN přinesl jiné informace. Podle něj Spojené státy a jejich spojenci zvažují možnost a legálnost prosazení bezletové zóny nad Libyí bez podpory OSN. List se odvolal na nejmenované americké a evropské činitele.

Podle něj USA, Británie, Francie a Itálie hledají alternativní mezinárodní podporu, která by mohla přijít od regionálních bloků, jako je Liga arabských států, Africká unie či Evropská unie. Připomínají v této souvislosti skutečnost, že letecké útoky Severoatlantické aliance (NATO) na Srbsko v roce 1999 se uskutečnily také bez podpory a schválení OSN.

Libyjští rebelové odnášení zraněného spolubojovníka.

Libyjští rebelové odnášení zraněného spolubojovníka.

FOTO: Asmaa Waguih, Reuters

Spojené státy, které si ještě dobře pamatují, jak tvrdě byly kritizovány za útok na Irák, jsou opatrné, jako bylo mezinárodní společenství v době války na Balkánu nebo genocidě ve Rwandě. Dlouze a opatrně se jedná. Je to rozdíl proti roku 1950, kdy po útoku Severní Koreje okamžitě OSN reagovala a byly na jih vyslány mezinárodní síly.

Ve středu v Evropském parlamentu sílily důrazné hlasy, aby EU podpořila libyjskou opozici a uznala ji jako legitimní vedení země. Poslanci v debatě s šéfkou unijní diplomacie Catherine Ashtonovou rovněž volali po vytvoření a prosazení bezletové zóny.

Libyjští povstalci přitom už v pondělí žádali o taktické letecké údery. NATO ale začalo jen s nepřetržitými monitorovacími lety.

Kaddáfí chce ovládnout i Benghází

Plukovník Kaddáfí přitom zesiluje tlak na vzbouřence a chce je vytlačit i z Benghází, kde vzpoura propukla.

V libyjské televizi při svém úterním večerním vystoupení označil vzbouřence a vůdce opozice za zrádce. Dodal, že Benghází musí být osvobozeno od rebelů. Opět uvedl, že mladí lidé měli vymyté mozky od cizinců. Za vzbouřenci podle něj stojí Al-Káida a západ.

"Kolonialistické země osnují komplot, aby pokořily libyjský lid, uvrhly ho do otroctví a kontrolovaly ropu," prohlásil podle agentury AFP v proslovu směřovaném k obyvatelům města Zlitán, které leží asi 120 kilometrů jihovýchodně od metropole Tripolisu. Město je podle svědectví francouzského občana pod kontrolou opozice, ale v obklíčení provládních sil, píše ČTK.

Muammar Kaddáfí při projevu

Muammar Kaddáfí při projevu

FOTO: Ahmaed Jadallah, Reuters

Muammar Kaddáfí přichází na tiskovou konfeenci

Muammar Kaddáfí přichází na tiskovou konferenci.

FOTO: Ahmaed Jadallah, Reuters

V úterý se boje soustředily do okolí měst Zavíja a Rás Lanúf. Nasazeno bylo letectvo a u Zavíji také padesát tanků, které město dobyly. Podle některých zpráv jsou vzbouřenci pod značným tlakem a také jim dochází pohonné hmoty. [celá zpráva]

Boje v Libyi si podle střízlivých odhadů vyžádaly tisíc obětí. Dvě stě tisíc lidí, především zahraničních pracovníků, z Libye uteklo.

Uprchlíci z Libye v Tunisku čekají na jídlo.

Uprchlíci z Libye v Tunisku čekají na jídlo.

FOTO: Yannis Behrakis , Reuters