„Queensland se vzpamatovává z nejhorší přírodní katastrofy v našich dějinách a možná v dějinách celého australského národa. Zažili jsme, jak tři čtvrtiny státu devastovaly záplavy, a teď nás čeká obnova poválečných rozměrů. To, co vidím, vypadá místy spíše jako válečná zóna. Vidím jen střechy a za každou z nich hrůzný příběh,“ prohlásila ve čtvrtek Blighová.

Záplavy sužují severovýchodní australský stát od konce listopadu. Úřady varovaly, že v Brisbane, které připomíná Benátky vzdor tomu, že se zde nenaplnily nejhorší scénáře, bude hladina klesat pozvolna a potrvá několik dní, než se lidé budou moci vrátit do svých domovů. Povodně si vyžádaly 25 mrtvých, dalších nejméně 61 lidí je pohřešováno, uvedla agentura AP.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Povodeň v Brisbane kulminovala

Stoletá voda zničila infrastrukturu, zdevastovala úrodu a paralyzovala těžební průmysl, který je pro Queensland klíčový. Škody se odhadují na 13 miliard australských dolarů (téměř čtvrt biliónu korun).

Meteorologové varují před dalšími dešti

Meteorologové s blížící se sezónou dešťů varovali, že vydatným srážkám nemusí být v příštích týdnech konec. Nad Korálovým mořem se formuje bouře, která se v příštích hodinách změní v cyklón, který nad Queensland přižene další dešťové mraky. Cyklón se ale bude pohybovat směrem do pobřeží.

Záplavy v Toowoombě

Záplavy v Toowoombě

FOTO: Reuters