Rob Minshull, který žije v Brisbane, k objevení žraloka uvedl: „Byl to žralok bělavý zvaný též býčí (Carcharhinus leucas). Plaval na ulici Goodna."

Čtěte také: Chlapec dal přednost záchraně bratra a sám utonul
Zaplavený dům v australském Lawrence

Zaplavený dům v australském Lawrence

FOTO: Wolter Peters, Reuters

Jeho výskytem nebyl překvapen: „V řece Brisbane máme žraloky, obvykle se tam dostanou přes bariéry proti přílivu, když pátrají po potravě.“

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Povodňová vlna naskládala zaparkovaná auta na sebe

Žralok bělavý čili býčí (Carcharhinus leucas)
Žralok bělavý, někdy přezdívaný zambezský, jehož samice dorůstají délky přes tři metry, žije v mělkých pobřežních vodách a běžně proniká i do řek. U Brisbane jich žije asi 500.

 V Ipswichi rabují

Největším probléme je kromě živlu rabování. Objevily se už první zprávy, že opuštěné domy v Ipswichi (součást městské oblasti Brisbane) vyrabovali lidé na gumových člunech. V oblasti bylo zaplaveno na 3000 budov. Evakuováno bylo 3585 lidí.

Obyvatel Brisbane se surfem na zaplavené ulici

Obyvatel Brisbane se surfem na zaplavené ulici

FOTO: Tim Wimbone, Reuters

Rabování se shodou okolností objevilo právě v místě, kde se objevil i žralok. Ipswichský radní Paul Tully k tomu uvedl: „Máme o tom informace. Je to přesně totéž, co se dělo při povodních v roce 1974. Lidé přemístili své hodnoty do nejvyššího patra. Pak přišli zloději, dostali se tam přes střechu.“

V Brisbane je celkově podle odhadů zaplaveno 19700 obytných domů a 3500 dalších staveb. [celá zpráva]

Video

Expirované video

Masivní povodňová vlna se přihnala na Brisbane. Zdroj: Stream.cz/Reuters