Costa uvedl, že nemoc se rozšířila na polích v provinciích Hílmand a Kandahár, kde se hlavně mák pěstuje. Dodal, že někteří pěstitelé viní z rozšíření nemoci koalici, jejíž letadla údajně rozprašovala jedovaté látky. Ta to ale popírá. „Není pro to žádný důvod. Opiová pole jsou periodicky napadána plísní," řekl Costa.

Stejná infekce se na polích objevila už před čtyřmi lety.

Afghánské děvče sklízí mák

Afghánské děvče sklízí mák

FOTO: Asmaa Waguih, Reuters

Dodal ještě, že likvidace polí by spíše Tálibán posílila, protože by se k němu zchudlí zemědělci bez prostředků přidali. „Nevím, proč by koalice takto postupovala, mohlo by to být nepopulární a zrádné pro vedení konfliktu,“ sdělil.

Američtí vojáci u máku kvwetoucího na poli

Američtí vojáci u máku kvetoucího na poli

FOTO: Asmaa Waguih, Reuters

Snížení úrody by nemělo příliš ovlivnit ani příjmy Tálibánu, protože ten má z minulých sklizní stovky tun opia uložené ve skladech. Kvůli tomu se snižoval počet polí osetých mákem.

Američtí vojáci v žloutnoucím makovém poli

Američtí vojáci v žloutnoucím makovém poli

FOTO: Asmaa Waguih, Reuters

Likvidace polí by samozřejmě měla vliv na snížení produkce drogy, ovšem americká a britská armáda dávají spíše přednost likvidaci opia a heroinu, který má Tálibán. Taková akce nepostihne chudé zemědělce, ale radikální hnutí, které ztratí část zdroje svých příjmů. Navíc zemědělcům už za surovinu zaplatilo. Silný dopad na financování hnutí to však mít nebude, má peníze z více zdrojů, od zahraničních dárců i z daní.