"Rodina jej dobrovolně vydala a souhlasila s tím, že bude vyšetřován," řekl vojenský mluvčí generálporučík Raymundo Ferrer.

Masakr stál 57 životů

Při pondělním krveprolití, v jehož pozadí je zřejmě rivalita mezi kandidáty na post provinčního guvernéra, bylo zabito 57 lidí. Masakr se odehrál v době, kdy se skupina místního guvernérského kandidáta Esmaela Mangudadatuiho jela registrovat k volbám. Těla se stopami po kulkách a bodných ranách se našla ve dvou masových hrobech. Dvě desítky obětí jsou údajně novináři.

Podle mluvčího armády Romea Brawnera masakr asi souvisí s rivalitou mezi klanem současného guvernéra Andala Ampatuana staršího a Mangundadatuem. Příbuzní obětí jsou přesvědčeni, že za celou akcí stojí Ampatuanův klan. Klanoví předáci ale jakoukoli účast Ampatuanů v masakru popírají.

Podrobnosti o zadržených armádní mluvčí nesdělil. Bezpečnostní složky převzaly kontrolu nad dvěma městy na jihu země, kde byl po pondělní tragédii vyhlášen výjimečný stav.

Starosta byl vyloučen ze strany filipínské prezidentky

Vojáci odzbrojili 200 členů polovojenských sil, kteří se chystali se zadržet hlavního podezřelého Andala Ampatuana mladšího, tedy guvernérova syna. Ten se poté vydal prezidentskému poradci Jesúsovi Duerzovi v provinčním hlavním městě Shariff Aguak.

Proti Ampatuanovi zatím nepadla žádná obvinění. Podle novinových zpráv ale svědci vypověděli, že ho viděli na místě masakru v době zabíjení. Útok provedla asi stovka ozbrojenců.

Koalice vládních stran se rozhodla starostu Ampatuana, který je členem strany filipínské prezidentky Glorie Macapagalové Arroyové, vyloučit ze svých řad. Stejně postupovala i u jeho bratra a otce, který je jako guvernér mocným politikem s vlastní ozbrojenou milicí. Prezidentka slíbila, že osoby odpovědné za masakr spravedlnosti neujdou.