Dva nezávislé západní novináře, Australana Nigela Brennana a Kanaďanku Amandu Lindhoutovou, unesli ozbrojenci při jejich návštěvě uprchlického tábora. Oba jsou nyní v hotelu v Mogadišu. "Pracovali jsme na jejich propuštění osm dní a nakonec jsme uspěli," řekl poslanec Ahmed Diiriye.

Lindhoutová i Brennan agentuře Reuters oznámili, že únosci je bili a psychicky i fyzicky týrali. Brennana údajně drželi spoutaného a poté, co se oba pokusili uprchnout, ho zcela izolovali od Kanaďanky.

Brennan řekl, že celou dobu je držela jediná skupina. Obávali se však, že únosci je prodají radikální islamistické skupině Šabáb, která kontroluje velkou část Somálska.

Agentura AFP s odvoláním na oznámení jednoho z únosců informovala, že za propuštění obou žurnalistů bylo složeno výkupné milión dolarů. Web kanadské televizní stanice CTV pak s odvoláním na Lindhoutovou informoval, že výkupné zaplatily rodiny obou žurnalistů.

Únosy zahraničních humanitárních pracovníků a novinářů v Somálsku komplikují humanitární práci v zemi sužované 18 let trvající vládní krizí. S únosy cizinců jsou často spojováni islamističtí povstalci, kteří v Somálsku vedou občanskou válku proti slabé, Západem podporované vládě.