"Šlo o vojáky a policisty na společné základně afghánských a koaličních sil v oblasti Bala Murghab, která leží u hranice Afghánistánu s Turkmenistánem," oznámil mluvčí ministerstva.

"Oběťmi jsou čtyři vojáci a tři policisté," upřesnil a dodal, že dalších 15 vojáků a jeden policista utrpěli zranění.

Ministerstvo obrany a místní velení sil NATO událost vyšetřují. Aliance se ale zatím k záležitosti nevyjádřila.

Za pět dní zabito přes sto tálibů

Velitel jednotek afghánské armády v provincii Kunduz v sobotu oznámil, že během pětidenní společné akce afghánské armády a zahraničních sil bylo v Kunduzu zabito 133 bojovníků islamistického hnutí Tálibán. Dalších 24 tálibů bylo podle něj zajato.

V jiné operaci ISAF na západě země bylo zraněno pět amerických vojáků během akce, při níž pátrali po dvou pohřešovaných vojácích. Jak bylo oznámeno v pátek, hledáni byli dva američtí vojáci, kteří se utopili v místní řece, z níž se snažili vytáhnout dvě spadlé bedny se zásobami. Jejich těla se však stále nepodařilo najít, mluvčí NATO v Kábulu podplukovník Todd Breasseale však uvedl, že je značně nepravděpodobné, že by padli do rukou povstalců.

V Afghánistánu působí téměř 110 000 vojáků z více než 40 zemí. Největší kontingent mají USA následované Velkou Británií. Na západě země jsou rozmístěni vojáci převážně z USA, Itálie, Španělska a Litvy. Na pět set vojáků v Afghánistánu má i Česko; rozmístěni jsou ve východní a jižní části země.