O čtyřech tisících obětí píše na svých stránkách humanitární organizace Adra, jejíž spolupracovník Peter Kern je na Sumatře: „To číslo zahrnuje osoby, u nichž je 95procentní šance, že nepřežily. Těla se pořád hledají.“

Zničené budovy v Padangu

Zničené budovy v Padangu

FOTO: Nicky Loh, Reuters

Situace se vyhrotila, když se o víkendu zjistilo, že zemětřesení vyvolalo sesuvy půdy, které pohřbily čtyři vesnice u Pariamanu. Podle šéfa krizového centra ministerstva zdravotnictví Rustama Pakaji byly vesnice „nasáty do hloubky třiceti metrů“.

„Zmizel i minaret mešity, který byl vysoký dvacet metrů,“ dodal ještě. Na místě vesnice je nyní jen mohutná vrstva bahna a polámané palmy.

Trosky vesnice Pariamanu

Trosky vesnice Pariamanu

FOTO: Reuters

Jednu z vesnic Paraman Cumanak navštívil i Peter Kern: „Sesuvy půdy ji úplně vymazaly z mapy, leží teď pod třímetrovými nánosy hlíny, 95 procent budov se zřítilo. Zúčastnil jsem se i vyhrabávání mrtvých těl,“ říká Peter.

V neděli Indonésie zveřejnila upravená čísla. Podle nich byl celkový počet potvrzených obětí snížen ze 715 na 603. Počet nezvěstných klesl z 3000 na 960.

Zřícený hotel Ambacang v Padangu

Zřícený hotel Ambacang v Padangu

FOTO: Enny Nuraheni , Reuters

„Zítra ukončí práci pátrací týmy, protože šance na nalezení živých lidí v troskách je minimální. Zničeno je odhadem 83 000 budov. Ve městě už působí velké humanitární organizace, ale například i americká a australská armáda, a poskytují materiální pomoc," uvedel Peter Kern o Padangu.

Ve městě Padang se pomalu obnovuje život. V pondělí už otevřely některé obchody a děti začaly chodit do škol, které jsou nouzově umístěny ve stanech.