Útok byl spáchán asi 300 metrů od amerického velvyslanectví. Auto plné výbušnin se přiblížilo ke konvoji a jeho řidič je odpálil. Mohutná exploze zničila pět vozidel a poškodila budovy na obou stranách silnice vedoucí na letiště, kde je spojenecká základna.

Tragické následky atentátu v Kábulu

Tragické následky atentátu v Kábulu

FOTO: Goran Tomasevic, Reuters

Počet mrtvých vojáků potvrdilo italské ministerstvo obrany. Afghánské ministerstvo veřejného zdraví původně oznámilo tři oběti z řad civilistů a 38 zraněných. Pak DPA sdělila, že civilních obětí je deset a zraněných přes 50.

Záber na místo atentátu

Záber na místo atentátu

FOTO: Ahmad Masood, Reuters

K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Jeho mluvčí Zabjuláh Mudžahíd uvedl, že útok podnikl kábulský občan jménem Hadajatulláh. Podle něj bylo zabito třináct italských vojáků.

Italský voják u auta poškozeného výbuchem

Italský voják u auta poškozeného výbuchem

FOTO: Goran Tomasevic, Reuters

Útok ukazuje, že stále aktivnější Tálibán rozšiřuje oblast své působnosti a nyní operuje i v hlavním městě, které bylo stejně jako sever země mnohem klidnější.

tělo zabitého italského vojáka si fotografuje Afghánec.

Tělo zabitého italského vojáka si fotografuje Afghánec.

FOTO: Ahmad Masood, Reuters

Čtvrteční atentát je čtvrtým velkým útokem v afghánské metropoli za posledních pět týdnů. Při tom předchozím vybuchla 8. září bomba nastražená v automobilu u vjezdu na kábulské vojenské letiště. Útok, který byl evidentně namířen proti konvoji NATO a k němuž se později přihlásil Tálibán, tehdy usmrtil tři civilisty, zmiňuje ČTK.

Dům v Kábulu poškozený explozí

Dům v Kábulu poškozený explozí

FOTO: Ahmad Masood, Reuters