"Jsou to nejkomplikovanější volby, jaké jsem kdy viděl," prohlásil koncem července zvláštní vyslanec OSN v Afghánistánu Kai Eide. V jižních a východních provinciích země američtí a britští vojáci vedou rozsáhlou ofenzivu proti fundamentalistickému hnutí. Bezpečnostní síly zřejmě nebudou schopny zajistit ochranu několika set zdejších volebních místností a hrozí tak, že nízká účast voličů v těchto lokalitách by mohla ohrozit legitimnost voleb v očích mnohých Afghánců.

Nejméně sedm mrtvých a na 50 zraněných si v úterý vyžádal sebevražedný útok v Kábulu. Sdělilo to afghánské ministerstvo vnitra. Sebevrah najel autem naplněným trhavinami do kolony zahraničních jednotek, která jela po silnici na východě afghánské metropole, upřesnila policie. Na místo přijely záchranky a britské vojenské vozidlo zablokovalo silnici. Několik aut začalo podle očitých svědků po atentátu hořet.

Mise OSN v Afghánistánu uvedla, že při útoku zahynuli dva její afghánští zaměstnanci a další pracovník byl zraněn.

Prezidentský palác terčem útoku

Na prezidentský palác v Kábulu ráno dopadla raketa. S odvoláním na afghánskou policii to oznámila agentura Reuters. Útok se obešel bez obětí.

Také v jižním Afghánistánu podle agentury ANSA zaútočil sebevražedný atentátník na kontrolní stanoviště afghánské armády. Při explozi byli zabiti tři vojáci a dva civilisté.

Boje s rebely hlásily italské a afghánské síly i z oblasti Faráhu na západě země.

Britská stanice BBC v úterý na základě vlastního šetření před volbami uvedla, že našla důkazy o podvodech a korupci. "Tisíce volebních lístků jsou nabízeny na prodej a tisíce dolarů se nabízejí jako úplatky k nákupu hlasů," napsala BBC na svých internetových stránkách.