Útok byl podniknut v místě, kde bojovníci fundamentalistického hnutí Tálibán často kladou nálože na silnice. Afghánské ministerstvo obrany útok potvrdilo s tím, že o život přišlo nejméně 20 osob. Pět dalších osob bylo zraněno. Všichni jeli na valníku taženém zřejmě traktorem, který byl zcela zničen

V provincii Hílmand, ležící na jihu Afghánistánu, vedou Američané a Britové rozsáhlou ofenzívu s cílem vytlačit Tálibán z oblasti okolo řeky. Nasazeny jsou v ní tisíce vojáků.

Američtí velitelé v Afghánistánu nepožádají o posily

Velitel koaličních sil v Stanley McChrystal ke své zprávě o situaci v zemi nepřiloží formální žádost o vyslání dalších jednotek. Zpráva bude předložena později, než se očekávalo. Pentagon ještě nedávno naznačoval, že zpráva bude také informovat, jaké další zdroje a jednotky si vyžaduje válečné úsilí v této asijské zemi.

Količní síly jsou přitom v Afghánistánu pod tlakem. V červenci utrpěly největší ztráty o od zahájení ofenzívy.

O víkendu se v Belgii podle mluvčího sešel s McChrystalem americký ministr obrany Robert Gates, který upřesnil podobu zprávy a posunul termín jejího dokončení z dosud plánované poloviny srpna na začátek září. O všech okolnostech kolem zprávy byl již informován generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Zpráva se zaměří na situaci v terénu a na způsoby, jak pokročit, ale nebude konkrétně doporučovat ani požadovat lidské a další zdroje, řekl Morrell. Poznamenal, že veškeré případné požadavky na další posily se budou předávat samostatně prostřednictvím "běžných cest velitelského řetězce".

Mluvčí vysvětlil, že šéf Pentagonu nechce vnucovat příliš početnou americkou vojenskou přítomnost v Afghánistánu "z obavy, že bychom nebyli vnímáni jako osvoboditelé či spojenci, ale jako okupanti". Morrell dodal, že Gates ale nechce ani svévolně omezovat počet jednotek v Afghánistánu.