Probíhající testy na lidech mají otestovat bezpečnost vakcíny pro lidi. Tento měsíc ji vědci podají 36 zdravým dobrovolníkům, řekl předseda jihoafrické Lékařské výzkumné rady Anthony Mbewu. Zkoušky začaly letos již dříve na 12 dobrovolnících ve Spojených státech.

Vakcínu vyvinula během deseti let univerzita v Kapském Městě za pomoci amerického Národního institutu zdraví (NIH).

Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví v roce 1999 uvolnilo pro výzkum vakcíny 250 miliónů randů (téměř 570 miliónů korun). Vláda také rozhodla zacílit vývoj preparátu na podtyp C viru HIV, který je na jihu Afriky nejrozšířenější. Vir HIV, který způsobuje ztrátu imunity člověka, má za následek propuknutí nemoci AIDS, která se projevuje selháním imunitního systému nemocného jedince.

Odborníci se museli během vývoje vakcíny vypořádat s řadou nevědeckých prohlášení jihoafrických politických představitelů ohledně nákazy. V 90. letech minulého století tehdejší jihoafrický prezident Thabo Mbeki popřel spojitost mezi HIV a AIDS. Jeho ministryně zdravotnictví Manto Tshabalala-Msimangová se zase nechala slyšet, že lékům proti AIDS nevěří a doporučila užívat řepu a citrony.