Kancelář afghánského prezidenta Hámida Karzáího vydala zprávu, která popsala dění takto: „Ozbrojení muži ze soukromé bezpečnostní služby z Kandaháru se pokusili osvobodit dva zločince. Napadli kancelář místního žalobce. Policejní šéf v Kandaháru a šéf oddělení pro vyšetřování zločinů jim v tom bránili. Strážči proto na ně zahájili palbu."

Podle zprávy prezidentské kanceláře Američany vycvičení příslušníci soukromé ochranky zabili oba muže. Zastřelili i několik dalších policistů. Celkový počet zabitých policistů se pohybuje mezi pěti a devíti.

Karzáí zločin odsoudil jako ránu pro správu země. Američané uvedli, že v Kandaháru došlo k incidentu, ale mluvčí neuvedl žádné další detaily.

Podle některých svědků byly na místě přestřelky i americké jednotky, potvrzeno to však není.

V Afghánistánu zahynulo pět zahraničních vojáků

Čtyři muži, údajně Američani, zahynuli v provincii Vardak jižně od Kábulu, když jejich automobil najel na minu. O národnosti obětí informovalo radikální hnutí Tálibán.

Pátou obětí byl příslušník mezinárodní mírové mise ISAF, kterého zabila nastražená nálož na východě země. Aliance jeho národnost neoznámila, Čech to ale nebyl.