Kramarič v této kauze, kvůli které spolu s českými policisty a dalšími advokáty za Krejčířem do JAR letěl, zastupuje jednoho z obviněných podnikatelů. Že by v této souvislosti na Krejčíře tlačil, se ale neprokázalo a jihoafrická policie českého advokáta v pátek odpoledne pustila na svobodu. Právu to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničních věcí Milan Řepka. Sám Kramarič z JAR vzkázal, že nebyl z ničeho obviněn a za propuštění tak nemusel skládat ani kauci.

„Policisté se ke mně chovali naprosto korektně, a když mě pouštěli, tak se mi omlouvali s tím, že šlo o omyl. I tak to byla ale jednoznačně nejtvrdší zkušenost v mém životě,“ řekl Právu Kramarič těsně před svým odletem zpět do České republiky. V cele předběžného zadržení prý nefungoval záchod a sdílel ji s dalšími dvanácti lidmi.

Podle Vladimíra Vaňka, advokáta dalšího z obviněných podnikatelů, který byl také na místě, nicméně policie Kramariče bezprostředně po pasové kontrole na letišti znovu zadržela a odvedla. Jestli advokát skončil opět v cele, není jasné.

Krejčířova manipulace?

Krejčíř měl být jako svědek vyslechnut ve čtvrtek, do budovy soudu ale nedorazil a místo toho jeho jihoafrický advokát prohlásil, že Kramarič Krejčíře v jeho domě nutil podepsat jisté dokumenty související s případem. Oba muži se sešli na večeři v úterý večer.

Podle Vladimíra Vaňka, advokáta dalšího z obviněných podnikatelů, který byl stejně jako Kramarič na místě, mohlo jít o manipulaci ze strany Krejčíře. „Těsně před začátkem jednání se jeho advokát domlouval za rohem s policisty a bylo vidět, že jejich vztah je velmi blízký,“ naznačil Vaněk.

Krejčíř se v JAR skrývá před českými úřady, příští týden má tamní soud rozhodnout o jeho žádosti o udělení azylu. Nový termín výslechu stanovily jihoafrické úřady na konec července.